Hacking  
  Sierpień 20 2019 16:29:38  
 
Nawigacja
folder Portal
. Artykuły
. Download
. Forum
. Szukaj
. FAQ
. Regulamin
folder Hacking
. Gry Hakerskie
. Filmy
folder Delphi
. Kursy
. Faq
. Źródła
. Komponenty
. Artykuły
folderWebmaster
. JavaScripts
. Skrypty PHP
folderRóżne
. Kontakt
. Zlokalizuj ip
Aktualnie online
. Gości online: 3

. Użytkowników online: 0

. Łącznie użytkowników: 154,511
. Najnowszy użytkownik: Balcon
Ostatnie artykuły
. Metoda ataku symlin...
. Braifuck 4 fun
. Kaspersky Reset Trial
. Hakin9 12/2009
. Hakin9 11/2009
Pytania i odpowiedzi: Triki Windows
Pytania i odpowiedzi >Triki Windows
.::* Bitmapa jako ikonka *::. .::* Automatyczny redialing *::. .::* Brak CD-ROM-u w Windows! *::. .::* Kłopotliwe aplikacje *::.
.::* Nowe logo systemu *::. .::* Ukrycie wybranych rozszerzeń plików *::. .::* Zasoby komputera pod ręką *::. .::* Zbyt wiele głośników *::.
8. P: Przy defragmentaryzacji twardego dysku Defrag zatrzymuje się na 10% nawet na kilka godzin..::* Wyświetlanie menu startowego bez klawisza F8 *::..::* Bez zmian urządzeń *::..::* Blokada dostępu do ustawień konfiguracyjnych w menu Start *::.
.::* Blokada ustawień sieciowych *::..::* Blokada zapisu stanu Pulpitu *::..::* Brak wolnych przerwań *::..::* Częste zmiany Rejestru *::.
.::* Czy masz wirusa *::..::* Denerwujący wygaszacz ekranu *::..::* Kłopoty z modemem *::..::* Kłopoty z... antywirusem *::.
.::* Konfiguracja TCP/IP *::..::* Monitor sieci *::..::* Niepotrzebne hasło *::..::* Nowe okno folderu *::.
.::* Ograniczenie pamięci cache *::..::* Pomijanie autodtwarzania *::..::* Problemy z CD *::..::* Program się zawiesił? Oto jest odpowiedź *::.
.::* Przyspieszanie wymiany pliku *::..::* Pulpit w oknie *::..::* Skróty bez strzałek na ikonach *::..::* Sprawdzanie adresu IP *::.
.::* Szybsze połączenie* ::..::* Szybsze uruchamianie komputera *::..::* Szybszy Dial-UP *::..::* Śledzenie Internetu *::.
.::* Ukrywanie elementów menu Start *::..::* Usunięcie nieaktualnych wpisów po zainstalowanych programach *::.::* Wydruk zawartości Menedżera urządzeń *::..::* Za mało miejsca na HDD *::.
.::* Zamknięcie systemu Windows *::..::* Zbyt częste rozłączenia *::..::* Zmiana danych właściciela *::..::* Zmiana ikony folderu *::.
.::* Zmiana nazw i symboli w menu Start *::..::* Zmiana nazwy kosza *::..::*Jak sprawdzic Czy masz wirusa bez antywirusa *::..::*W jakich plikach przechowywane sa hasla w windowsie *::.
1. P: Po montażu karty sieciowej zaczęło mi się pojawiać okienko i muszę za każdym razem po włączeniu komputera lub restarcie wpisywać hasło. Jak wyłączyć to okienko ?10. P: Czasami po odinstalowaniu jakiegoś programu system przy starcie zgłasza brak pliku typu *.vxd11. P: Przeglądarka internetowa po kliknięciu na link nie może pobrać pliku.12. P: Podobno,jeśli komputer jest uszkodzony i nie może nic wyświetlić na ekranie sygnalizuje rodzaj uszkodzenia piskami i w zależności od uszkodzenia generuje inną liczbę pisków. Jak po ilości tych
13. P: Jak szybko znaleźć swój adres IP i adres karty sieciowej ?14. P: Jak przerobić plik typu html na czysty tekst ?15. P: Jak zrobić,aby system odwoływał się do katalogu na twardym dysku,a nie do CDromu czy stacji dysków ?16. P: Jak nagrać całą stronę WWW wraz z podstronami ?
17. P: Jak importować plik Rejestru ?18. P: Jak z Menu Start usunąć pozycje: Dokumenty,Ulubione i Wyloguj ?19. P: Jak nagrać zawartość ekranu w formie obrazka ?2. P: Po zainstalowaniu wielu programów zostają mi wpisy na liście w programie Panel sterowania/ Dodaj Usuń programy i nie można ich skasować.
20. P: Usuwanie napisów przy starcie systemu (wykonywanie autoexec.bat)21. P: Kłopoty z usunięciem udostępnionych katalogów i plików.22. P: Jak automatycznie można usuwać pliki w Menu Start/Dokumenty ?23. P: Przy niektórych grach obraz jest przesunięty w lewo o kilka centymetrów i obcina mi kawałek ekranu gry. Jest na to jakiś sposób ?
24. P: Jak szybko zamykać lub ponownie uruchamiać komputer spod ikony ?25. P: Po kliknięciu na opcję Edytuj w Internet Explorerze (IE) do edycji stron WWW włącza mi się systemowy Notatnik. Co robić aby po włączeniu Edytuj włączał mi się np: Microsoft FrontPage Express, k26. P: Kłopoty z uzyskaniem znaku tyldy ~ w dosie i niektórych programach27. P: Instalowanie programów z rozszerzeniem *.inf
28. P: Nagrywanie samostartujących płyt CD29. P: Kłopoty z obejrzeniem zawartości udostępnionianych katalogów poprzez Otoczenie sieciowe na własnym komputerze3. P: Chcę zmienić domyślną ścieżkę do CDromu z wersją instalacyjną Windowsa. Jak to zrobić ?30. P: Zmiana obrazka przy starcie Windows98
31. P: Szybsze łączenie się z serwerami w Internecie (bez odwołań do serwerów DNS)32. P: Uzupełnienie do pytania 1233. P: Automatyczne logowanie się bez wpisywania imienia lub hasła.34. P: Zmiana lokalizacji Moje Dokumenty, Pulpit, Ulubione i Start Menu.
35. P: Zmiana wielkości ikon na pulpicie.36. P: Zmiana informacji wpisanych podczas instalacji systemu (organizacja, właściciel, ProductID, ProductName)37. P: Ikony z większą ilością kolorów bez instalowania pakietu Microsoft Plus Pack.38. P: Blokada zmian na pulpicie.
39. P: Włączanie i usuwanie programów ładowanych przy starcie Windowsa.4. P: W sesji Ms-Dosa pod Windows nie mogę wrócić strzałkami do poprzednio wpisanych komend.40. P: Automatyczne usuwanie znaku tyldy ~ w krótkich nazwach plików.41. P: Automatyczne usuwanie tekstu Skrót do... w nazwach ikon skrótów na pulpicie.
42. P: Używanie opcji Windows Update bez rejstrowania.43. P: defragmentacja Rejestru.44. P: test na stabilność procesora.45. P: Ustalanie producenta i typu płyty głównej, karty muzycznej, karty sieciowej itd.
46. P: Wysyłanie anonimowo e-maili47.Jak zmienić strone startową w ie w rejestrze48.Zmiana wyglądu Windowsa (XP)49. Jak wyczyścić polecenie "uruchom" (- ostatnie opcje uruchmienia) (XP)
5. P: W sesji Ms-Dosa pod Windows i przy instalacji niektórych gier mam poprzestawiane polskie znaki oraz klawisze : ? \ itp. Jak to ustawić do pozycji normalnej ?50. Jak zablokować aktualizację Media Player:51. P: kłopoty z małym oknem w Internet Explorerze52. Jak wyłączyć wygaszacz ekranu, gdy defragmentujemy dysk.
53. P: podgląd kiedy serwer był restartowany54. Jak zmienić nazwę "otwórz" :55. P: zamykanie zawieszających się programów56. P: sprawdzanie przyznanego nam limitu (quoty)
57. P: kłopoty z przesyłaniem głosu przy włączonej zaporze ogniowej (firewall-u)58. P: ściąganie dużej ilości plików (obrazki , mp3 , zip ) ze stron WWW59. P: podmienianie klawiszy pod windowsem (również na klawiaturze numerycznej)6. P: Jak wyłączyć działanie/pojawianie się programów/ikon w prawym dolnym rogu na pasku zadań w Windowsie ?
60. P: przyspieszanie karty graficznej61. P: kłopoty ze zmianą litery napędu przy dołączaniu nowego dysku twardego62. P: ratowanie uszkodzonego dysku63. P: kłopoty z ikonkami w Windows98
64. P: sprawdzanie czy serwer lokalny wysłał naszą pocztę65. P: skanowanie portów dowolnego komputera66. Jak zmienić nazwę użytkownika komputera (XP)67. Dodanie folderu do paska menu start.(XP)
68. Jak stworzyć bez imienny folder (XP)69. Jak zmienić nazwę "kosz":7. P: Brak polskich znaków w programach internetowych.70. Jak skasować nazwę "skrót do..."
71. P: automatyczne kończenie programów przy wychodzeniu z Windowsa72. P: problem z rozrzucaniem ikon po zmianie rozdzielczości,włączeniu gry itp.73. P: szybsze drukowanie na drukarkach igłowych pod Windows 98 (szybciej ale z utratą jakości)74. P: problem z uzyskaniem polskich znaków na drukarce. (dotyczy to głównie DOS i trybu DOS na Windowsie)
75. .::* Niewidoczne dyski *::.76. .::* Blokada ustawień pulpitu *::.77. .::* Brak CD-ROM'u pod DOS'em* ::.9. P: Jak szybko zrobić spis w formie pliku tekstowego co jest wewnątrz jakiegoś katalogu ?
::* Instalacja Windows w wersji OEM *::.Jak Ustawić Hosty Na WindowsieJak usunąć strzałki skrótu w ikonachJak utworzyć kolejne ikony systemowe takie jak Kosz itp
jak zainstalować WMP11Jak zmienić ikony dysku twardegoJak zmienić ikony twardego dysku (partycji). Autouruchamianiejak zrobic obraz plyty
Przyszpieszenie paska startuwyłanczanie kompa w określonym czasieZmiana nazwy systemu WindowsZmiana wygladu Xp do Visty
.::* Bitmapa jako ikonka *::.
Jeżeli chcemy, aby ikonką mogła być dowolna bitmapa wystarczy „pogrzebać” w Rejestrze.
1. Otwórz klucz: HKEY_CLASSES_ ROOT/Paint.Picture/DefaultIcon.
2. Wartość „(Domyślna)” zmodyfikuj na: „%1”.

Do góry
.::* Automatyczny redialing *::.
Istnieje pewien sposób na ograniczenie irytacji, gdy po raz pięćdziesiąty klikasz na przycisk „Połącz” i w rezultacie sygnał jest wciąż zajęty.
1. Z menu Start wybierz Programy | Akcesoria | Dial-Up Networking (Uwaga: użytkownicy Windows 98 znajdą Dial-Up Networking w folderze Programy | Akcesoria | Komunikacja).
3. Wybierz połączenie, dla którego chcesz ustawić ponowne wybieranie.
4. Z menu okna „Dial-Up Networking” wybierz kolejno „Połączenia”, a następnie „Ustawienia”.
5. W oknie ustawień połączenia zaznacz opcję „Wybieraj numer ponownie” oraz wprowadź wartość (maks. 100) wskazującą ile razy modem będzie ponawiał połączenie w przypadku sygnału zajętości. W tej samej części okna zaznacz także, ile czasu modem ma czekać zanim zacznie ponowne wybieranie. W tym wypadku wartość nie może być niższa niż 1 sek.
6. Zamknij Dial-Up Networking.

Do góry
.::* Brak CD-ROM-u w Windows! *::.
Jeżeli mimo tego, że posiadasz zainstalowany w komputerze napęd CD-ROM, w Windows go nie widać, bardzo możliwe, że włączony jest dla napędu CD tryb DMA, a napęd go nie obsługuje. Aby go wyłączyć przejdź do Menedżera urządzeń, wybierz CD-ROM, nazwę napędu, a następnie kliknij Właściwości. W oknie właściwości wyłącz opcję DMA.


Do góry
.::* Kłopotliwe aplikacje *::.
Instalując programy nie zawsze można przewidzieć skutki działania danej aplikacji. Niektóre programy mogą bardzo szybko pozmieniać np. ustawienia Pulpitu, nad którymi być może się napracowaliśmy. Jak w takim przypadku powrócić do poprzednich ustawień?
1. Najpierw odinstaluj dany program używając modułu „Dodaj/Usuń Programy” z Panelu sterowania.
2. Zamknij Windows używając opcji „Uruchom ponownie w trybie MS-DOS”.
3. W DOS-ie uruchom program „scanreg. exe” i wybierz opcję „Przywróć Rejestr”.
4. Z listy wyświetlonych na liście dostępnych kopii zapasowych Rejestru wybierz tę utworzoną przed zainstalowaniem „fatalnego” programu.
5. Wyjdź z programu i uruchom ponownie komputer. Ustawienia Rejestru powinny być przywrócone do poprzedniego stanu.

Do góry
.::* Nowe logo systemu *::.
Istnieje możliwość zamiany standartowego komunikatu "Poczekaj na zamknięcie sytemu" i "Można teraz bezpiecznie wyłączyć komputer" na inne (na przykład własne). Aby to zrobić należy przygotować odpowiednie komunikaty w dowolnym programie graficznym (na przykład Paint), rysunek musi mieć wielkość 320x100 pikseli w max. 256 kolorach. Następnie zamieniamy odpowiednio plik (w katalogu Windows) "Logow.sys" ("Poczekaj na...") lub (i) plik "Logos.sys" ("Można teraz ...") na nasz rysunek, pamiętaj aby plikowi dać taką samą nazwę jaką posiadają oryginalne komunikaty. Oryginalnym plikom "Logow.sys" i "Logos.sys" warto zmienić rozszerzenie (na przykład na *.org). Lub użyj jednego z programów które zrobią to za ciebie np. Logo Master

Do góry
.::* Ukrycie wybranych rozszerzeń plików *::.
Jeżeli chcesz samodzielnie decydować o tym, jakie rozszerzenia plików mają być wyświetlane, możesz zmodyfikować parametry danego rozszerzenia w Rejestrze.
1. Otwórz klucz HKEY_CLASSES_ROOT, a następnie otwórz interesujące Cię rozszerzenie.
2. Kliknij prawym klawiszem nazwę rozszerzenia i wybierz z menu kontekstowego „Nowy” | „Wartość ciągu”.
3. Nową wartość nazwij „NeverShowExt”. Dane rozszerzenie pliku nie będzie już dłużej widoczne podczas przeglądania zawartości dysków i katalogów w Eksploratorze.

Do góry
.::* Zasoby komputera pod ręką *::.
Jeżeli w komputerze masz zainstalowanego Internet Explorera 5, możesz w błyskawiczny sposób mieć dostęp do wszystkich zasobów (dysków, dyskietek, sieci itp.).
1. Kliknij prawym klawiszem myszki w wolnym miejscu (nie zajętym przez żadną ikonkę) na pasku zadań i z menu kontekstowego wybierz „Paski...” | „Nowy pasek”.
2. W otwartym oknie zaznacz Pulpit.
3. Pojawi się nowy pasek, teraz łapiąc myszką uchwyt umieszczony po jego lewej stronie „ściśnij” nowy pasek maksymalnie w prawo.
4. Teraz kliknięcie ikonki ze strzałkami obok napisu „Pulpit” wywoła nam kaskadowe menu, dające nam dostęp do wszystkich zasobów.


Do góry
.::* Zbyt wiele głośników *::.
Być może zostałeś kiedyś zaskoczony widokiem dwóch lub nawet więcej głośniczków na pasku zadań. Przecież masz tylko jedną kartę dźwiękową! Aby zlikwidować nadmiarowe głośniki można posłużyć się programem „Narzędzie konfiguracji systemu”. Program uruchamia się poleceniem „msconfig” (Menu Start | Uruchom).
1. Wybierz zakładkę „Autostart”.
2. Sprawdź, ile razy wywoływany jest program „systray.exe” (ma być tylko raz).
3. Odznacz nadmiarowe wpisy.
4. Zamknij program „Narzędzie konfiguracji systemu” i zrestartuj komputer.

Do góry
8. P: Przy defragmentaryzacji twardego dysku Defrag zatrzymuje się na 10% nawet na kilka godzin.
O: To zjawisko jest normalne.Daj sobie spokój z przestarzałym Defragiem i używaj SPEED DYSK-a z pakietu NORTONUTILITIES. Jest on kilkadziesiąt jak nie więcej razy szybszy od Defraga.

Do góry
.::* Wyświetlanie menu startowego bez klawisza F8 *::.
Zanim uruchomi się graficzny interfejs systemu, można uaktywnić menu startowe, za pomocą którego możemy uruchomić Windows w trybie awaryjnym, uruchomić tylko sesję DOS-a itp. Zwykle dostęp do tego menu uzyskujemy za pomocą klawisza F8, jednak można zażądać, by system sam pokazywał to menu przez określony czas, dzięki czemu nie trzeba czyhać na moment, kiedy klawisz F8 jest aktywny:

a. za pomocą Eksploratora lub innego narzędzia do przeglądania zawartości dysków odnajdź plik "Msdos.sys". Plik ten znajduje się w katalogu głównym dysku systemowego (najczęściej C:). Uwaga, plik ma atrybut "ukryty", więc aby go zobaczyć w oknie Eksploratora konieczne jest odpowiednie ustawienie opcji podglądu folderów,
b. wykonaj kopię zapasową pliku "Msdos.sys" w dowolnie wybranym folderze,
c. wróć do pliku oryginalnego, kliknij go prawym klawiszem myszki i wybierz opcję "Właściwości",
d. w oknie właściwości odznacz opcję "Tylko do odczytu",
e. uruchom sesję MS-DOS (wybierz z me-nu Start "Programy" ŕ "Tryb MS-DOS") i wpisz polecenie "edit C:\msdos.sys",
f. Odnajdź fragment zaczynający się od "[Options]" i wpisz poniższe parametry:
BootMenu=1
BootMenuDefault=1
BootMenuDelay=nn

(gdzie nn oznacza liczbę sekund)
Pierwsza linia uaktywnia menu startowe, druga określa, która pozycja menu jest domyślna, zaś trzecia określa czas jego wyświetlania na ekranie (po którym to system automatycznie uruchomi domyślną opcję, czyli ładowanie systemu),

g. zapisz plik (pod tą samą nazwą i w tym samym miejscu),
h. wyjdź z edytora, a następnie zamknij sesję DOS-a poleceniem "exit",
i. ponownie otwórz okno właściwości pliku (patrz pkt c) i zaznacz z powrotem opcję "Tylko do odczytu".
Po ponownym uruchomieniu komputera zobaczysz menu startowe.
Do góry
.::* Bez zmian urządzeń *::.
Jeżeli uznasz, że komputer jest skonfigurowany optymalnie i nie chcesz, by ktoś np. pozmieniał parametry zainstalowanego sprzętu, możesz wyłączyć dostęp do Menedżera urządzeń.
1. W Rejestrze odszukaj klucz: HKEY_ CURRENT_USER\Software\Microsoft \Windows\CurrentVersion\Policies\
System.
2. Utwórz nowy element typu DWORD o nazwie „NoDevMgrPage” i nadaj mu wartość 1. Powrót do standardowego działania uzyskasz nadając wartość 0.

Do góry
.::* Blokada dostępu do ustawień konfiguracyjnych w menu Start *::.
Usunięcie opcji konfiguracyjnych (Panel Sterowania, Opcje Folderów, Drukarki itp.) dostępnych z menu Start przez pozycję „Ustawienia” uzyskamy przez wprowadzenie do klucza Rejestru:
HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Policies/Explorer
wartości DWORD o nazwie NoSetFolders i jej ustawieniu na 1. Po takim zabiegu pod pozycją „Ustawienia” w menu Start pozostanie jedynie opcja konfiguracji Paska zadań.

Do góry
.::* Blokada ustawień sieciowych *::.
Jeżeli ze względów bezpieczeństwa życzysz sobie, by nikt nie mógł zmodyfikować Twoich ustawień sieciowych, wystarczy w Rejestrze wprowadzić do klucza: HKEY_CURRENT_USER\Software\ Microsoft\Windows\ CurrentVersion\Policies\Network
nową daną o nazwie „NoNetSetup” i ustalić jej wartość na 1. Wartość 0 przywraca stan początkowy.

Do góry
.::* Blokada zapisu stanu Pulpitu *::.
Jeżeli zależy nam, by nikt nie poprzestawiał nam ikon na Pulpicie Windows wystarczy, że w kluczu:
HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Policies/Explorer
wprowadzimy nową wartość DWORD o nazwie NoSaveSetting i wpiszemy do niej wartość 1.
Do góry
.::* Brak wolnych przerwań *::.
Komputer PC dysponuje szesnastoma przerwaniami, z których 12 nadaje się do wykorzystania przez karty rozszerzeń. Jeśli nie udaje się znaleźć wolnego przerwania dla nowego sprzętu, wówczas trzeba zwolnić jedno z nie wykorzystywanych przerwań, na przykład drugiego portu szeregowego (jeżeli jest wolny) bądź drugiego sterownika dysków.
1. Najpierw trzeba wyłączyć dane urządzenie w BIOS-ie.
2. Następnie, już w Windows, należy skorzystać z Menedżera urządzeń i tam wybrać urządzenie.
3. Na zakładce „Ogólne” należy uaktywnić opcję „Wyłącz w tym profilu sprzętowym”. Po ponownym uruchomieniu komputera dysponujesz już dodatkowym, wolnym przerwaniem. Teraz możesz zainstalować nowe urządzenie.

Do góry
.::* Częste zmiany Rejestru *::.
Jeżeli często dokonujesz modyfikacji Rejestru przełączając tylko niektóre opcje, możesz jako przełączników użyć samodzielnie utworzonych plików *.reg. Pliki te najprościej utworzyć w zwykłym Notatniku Windows. Oto przykładowy plik blokujący dostęp do ustawień wyświetlania:
REGEDIT4[HKEY_CURRENT_USER\Software\ Microsoft\Windows\CurrentVersion\ Policies\System] „NoDispCPL”= dword:00000001
Teraz, aby wykonać dane działanie, nie musimy już „ręcznie” modyfikować Rejestru. Wystarczy, że dwukrotnie klikniemy utworzony plik *.reg i potwierdzimy chęć zmiany zawartości Rejestru. Oczywiście w celu anulowania zmian wprowadzonych za pomocą jednego pliku najlepiej użyć innego, wykonującego odwrotne działanie.

Do góry
.::* Czy masz wirusa *::.
Istnieje prosty sposób na sprawdzenie, czy w pamięci komputera nie rezyduje wirus. Wystarczy zrestartować komputer, podczas uruchamiania przytrzymać klawisz Ctrl i - gdy pojawi się menu startowe Windows -wybrać pozycję „Tylko linia poleceń trybu awaryjnego”. Następnie wpisujemy polecenie chkdsk i sprawdzamy, ile jest pamięci. Powinno być dokładnie 655 360. Jakakolwiek mniejsza wartość prawie na pewno oznacza obecność wirusa!

Do góry
.::* Denerwujący wygaszacz ekranu *::.
Wiele osób ma zainstalowany wygaszacz ekranu. Denerwujące jest to, że gdy np. chcemy zdefragmentować dysk, on włącza się co jakieś 3 min. Jest jednak pewnien sposób, by się nie włączył. Wystarczy podczas np. defragmentacji kliknąć przycisk START i problem z głowy. Dopóki pasek jest rozwinięty, wygaszacz się nie włączy.

Do góry
.::* Kłopoty z modemem *::.
Jeżeli przestały działać funkcje systemu bazujące na modemie (np. pogram HyperTerminal czy Dial-Up Networking) bardzo możliwe, że uszkodzeniu uległ (lub został przypadkowo skasowany) plik „telephon.ini” w katalogu Windows. Aby to naprawić, wystarczy z katalogu \Windows\System uruchomić program Tapiini.exe.

Do góry
.::* Kłopoty z... antywirusem *::.
Jeżeli po raz kolejny próbujesz zainstalować Windows, a program instalacyjny uparcie odmawia po pewnym czasie posłuszeństwa i komputer ulega zawieszeniu, to najprawdopodobniej masz włączoną ochronę antywirusową w BIOS-ie komputera. Należy zatem wejść do BIOS-u, przestawić opcję o nazwie „Virus Warning” lub podobnej na „Disabled” i dopiero przejść do instalacji systemu.

Do góry
.::* Konfiguracja TCP/IP *::.
Wydawałoby się, że posiadając zainstalowane Windows nie można w żaden sposób sprawdzić, jaki numer IP zostaje przydzielony naszemu komputerowi w momencie podłączenia do Internetu. Na szczęście Microsoft udostępnia wraz z systemem program „Konfiguracja IP”. Uruchamia się go korzystając z umieszczonego w menu Start polecenia „Uruchom”, a następnie wpisując polecenie „winipcfg”. Program wyświetli aktualnie przydzielony przez serwer adres IP, a także kilka innych przydatnych informacji. Warunek: komputer w chwili uruchomienia programu musi być podłączony do Internetu. W przeciwnym razie jako numer IP zostanie wyświetlony adres zerowy (0.0.0.0).

Do góry
.::* Monitor sieci *::.
Jeżeli udostępniamy innym użytkownikom sieci zasoby naszego komputera, możemy w prosty sposób dowiedzieć się, kto z nich korzysta i ile plików ma otwartych na naszym sprzęcie. Te wszystkie informacje otrzymamy posługując się Monitorem sieci (program ten nie jest standardowo instalowany, należy go doinstalować posługując się modułem „Dodaj/Usuń Programy”, zakładka „Instalator Windows”). Ponadto Monitora sieci możemy użyć także do odłączania od naszego komputera innych użytkowników, jeżeli wiemy, że nie korzystają z naszych zasobów. Jest to o tyle korzystne, że każdy podłączony do naszego komputera użytkownik nieznacznie spowolnia jego pracę.

Do góry
.::* Niepotrzebne hasło *::.
Jeżeli Twój komputer nie jest podłączony do sieci (nie dotyczy to połączeń z Internetem) i na dodatek tylko Ty jesteś użytkownikiem systemu, nie ma potrzeby, byś się logował podczas uruchamiania systemu. Co jednak zrobić, gdy na ekranie podczas każdego uruchomienia pojawia się okienko logowania?
1. Zamknij okno logowania i poczekaj na załadowanie systemu.
2. Wybierz moduł „Hasła” w Panelu sterowania.
3. Kliknij zakładkę „Profile użytkownika”, a następnie zaznacz opcję „Wszyscy użytkownicy...”
4. Musisz jeszcze wyłączyć hasło. Kliknij zakładkę „Zmień hasło” i wpisz stare hasło, a pola „Nowe hasło” oraz „Potwierdź...” pozostaw puste.

Do góry
.::* Nowe okno folderu *::.
Jeżeli masz w systemie włączoną opcję wyświetlania zawartości folderów za pomocą pojedynczego okna eksploratora, a zachodzi chwilowo sytuacja, gdy potrzebujesz jeszcze jednego okna, to podczas dwukrotnego kliknięcia interesującego Cię folderu przytrzymaj klawisz Ctrl.

Do góry
.::* Ograniczenie pamięci cache *::.
W zależności od ilości posiadanej pamięci należy w pliku "System.ini" w sekcji [Vcache] wpisać następującą linijkę: MaxFileCache=XXX (gdzie XXX to ilość pamięci cache) Proponowana wielkość pamięci cache: Pamięć RAM - Pamięć cache

· 4Mb - 512Kb

· 8Mb - 1024 do 2048Kb

· 16Mb - 4096Kb

· 32Mb - 6000 do 8000Kb
Do góry
.::* Pomijanie autodtwarzania *::.
Po włożeniu kompaktu przytrzymaj klawisz Shift aż do momentu gdy zgaśnie dioda na Cd-Rom'ie.

Do góry
.::* Problemy z CD *::.
Jeśli masz problemy z odczytanie z płytki CD, bo jest porysowana, czy coś takiego, to wyłącz opcje Odczytywania CD z wyprzedzeniem. Wtedy praca CD'ka będzie wolniejsza, ale będzie większe prawdopodobieństwo, że odczytamy to, co chcemy.

Do góry
.::* Program się zawiesił? Oto jest odpowiedź *::.
Jeżeli program nie reaguje spróbuj nacisnąć kombinację klawiszy Alt+Ctrl+Delete zaznacz program który "nie odpowiada" a następnie wybrarz opcję "Zakończ Zadanie".

Do góry
.::* Przyspieszanie wymiany pliku *::.
Otwórz Panel sterowania, kliknij ikonę System, wybierz opcję Wydajność a następnie Pamięć wirtualna. Teraz zaznacz opcję Ustawię własne parametry..., wybierz dysk, ustaw wielkość pliku wymiany na 100-250MB zarówno w polu Minimum jak i Maximum. Takie ustawienia przyspieszą systemy wyposażone w 8-16 MB RAM'u.

Do góry
.::* Pulpit w oknie *::.
Istnieje możliwość wyświetlenia zawartości Pulpitu w oknie. Aby to zrobić, wystarczy wybrać opcję „Uruchom” z menu Start i wpisać „.” (kropkę, bez cudzysłowów).

Do góry
.::* Skróty bez strzałek na ikonach *::.
Jeżeli strzałki na ikonach skrótów wydają Ci się niepotrzebnym dodatkiem psującym estetykę ikony, możesz spowodować, by się nie pojawiały. Cała sztuczka polega na...
1. Uruchom Edytor Rejestru.
2. Zaznacz klucz: HKEY_CLASSES_ROOT\lnkfile
3. W oknie zawartości (po prawej stronie edytora) skasuj wartość „IsShortcut”.
4. Teraz odnajdź klucz: HKEY_CLASSES_ROOT\piffile
5. Skasuj także wartość „IsShortcut” w tym kluczu.
6. Zamknij Edytor Rejestru i uruchom ponownie Windows.

Do góry
.::* Sprawdzanie adresu IP *::.
Chcesz wiedzieć więcej o konfiguracji TCP/IP - wystarczy że klikniesz menu Start/Uruchom, następnie wpisz w polu tekstowym Winipcfg i kliknij Ok.

Do góry
.::* Szybsze połączenie* ::.
Proces samego połączenia komputera z usługodawcą internetowym można nieznacznie przyspieszyć:
1. Otwórz Dial-Up Networking, zaznacz myszką wybrane połączenie i kliknij prawym klawiszem myszki.
2. Z menu kontekstowego wybierz „Właściwości”.
3. W oknie właściwości połączenia wybierz zakładkę „Typy serwerów”.
4. W części zatytułowanej „Opcje zaawansowane” upewnij się, że opcja „Zaloguj do sieci” jest wyłączona.
5. W polu „Dozwolone protokoły sieciowe” wybierz tylko „TCP/IP”.
Sztuczka wykorzystuje dość dziwne zachowanie się „okienek” podczas fazy ustanawiania połączenia (już po dodzwonieniu się modemem do usługodawcy), kiedy to system próbuje zalogować się do sieci wykorzystując różne protokoły. Jest to zbędna strata czasu w przypadku, gdy komputer jest jednostką samodzielną (nie jest podłączony do żadnej sieci) i łączy się jedynie z Internetem przez modem.

Do góry
.::* Szybsze uruchamianie komputera *::.
Zyskasz parę sekund podczas uruchamiania komputera, jeżeli zmodyfikujesz nieznacznie zawartość pliku MSDOS.SYS. Plik ten znajduje się w katalogu głównym dysku startowego (najprawdopodobniej C:\).
1. Otwórz okno dysku C:, kliknij prawym klawiszem plik „msdos.sys” i wybierz „Właściwości”.
2. Odznacz atrybuty „Tylko do odczytu” i „Ukryty”.
3. Ponownie kliknij ten plik prawym klawiszem myszy i wybierz „Otwórz z...”, a następnie „Notepad”.
4. W Notatniku Windows zobaczysz zawartość pliku msdos.sys. Pod zwrotem „[Options]” dopisz linię zawierającą: BootDelay=0.
5. Zamknij Notatnik, a na pytanie o zachowanie zmian odpowiedz twierdząco.
6. Ponownie wybierz „Właściwości” z menu kontekstowego pliku msdos.sys i ustaw z powrotem atrybuty „Tylko do odczytu” i „Ukryty”.

Do góry
.::* Szybszy Dial-UP *::.
Wybierz z PANELU STEROWANIA/MODEM odpowiedni modem i kliknij właściwości, a następnie zaawansowane. Teraz w polu Dodatkowe ustawienia wpisz S11=50. Liczba ta oznacza ilość milisekund między kolejnymi cyframi numeru. Oczywiście działa, jeśli wybieramy tonowo.

Do góry
.::* Śledzenie Internetu *::.

Wraz z systemem Windows (zarówno 95, jak i 98) dostarczany jest mały programik działający z okna DOS-u - Trace Route. Aby go uruchomić...
1. ... z menu Start wybierz:
„Programy/Tryb MS-DOS”.
2. W linii poleceń wpisz polecenie „tracert”, a następnie podaj adres internetowy lub numer (adres) IP serwera, z jakim chcesz się połączyć. Przykładowa linia może wyglądać tak: „tracert www.enter.pl”. Trace Route pozwala prześledzić, przez jakie serwery musi się przedostać nasze żądanie zanim dotrze do celu (czyli wywoływanego przez nas serwera). Mimo że program spełnia w zasadzie tylko funkcje informacyjne, pozwala określić, czy błąd informujący, że np. dany serwer nie może być znaleziony wynika z faktycznego jego wyłączenia, czy też wadliwego działania któregoś z pośrednich „przystanków”.

Do góry
.::* Ukrywanie elementów menu Start *::.
1. Uruchom edytor rejestru i przejdź
do gałęzi HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Windows/
CurrentVersion/Policies/Explorer.
2. W prawej części okna utwórz Wartość typu DWORD wybierając jedną z podanych niżej nazw. Modyfikacja wartości danej nazwy na 1 powoduje uaktywnienie opisywanej przezeń funkcji, zaś na 0 - jej wyłączenie.
Nazwy DWORD:
NoFind - wyłącza opcję „Znajdź” w menu Start.
NoRun - wyłącza opcję „Uruchom” w menu Start.
NostartBanner - usuwa „pływający” napis podpowiadający wciśnięcie przycisku Start.

Do góry
.::* Usunięcie nieaktualnych wpisów po zainstalowanych programach *::
Niekiedy w wyniku nieudanej deinstalacji bądź manualnego usunięcia zainstalowanych programów w oknie „Dodaj/Usuń programy” pozostają nieaktualne wpisy, które nie dają się usunąć kliknięciem na przycisk Dodaj/Usuń. Jest na to jednak inny sposób:
W kluczu HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Unistall znajdują się podklucze, w których przechowywane są informacje o zainstalowanych programach. Usunięcie takich podkluczy powoduje usunięcie wpisów z listy programów Dodaj/Usuń. Należy jednak pamiętać, że operacja taka usuwa tylko wpisy w rejestrze. Po zainstalowanych programach mogą jeszcze pozostać inne pliki, np. typu .dll, które należy zlokalizować i usunąć ręcznie.

Do góry
.::* Wydruk zawartości Menedżera urządzeń *::.
Jeśli nie możesz poradzić sobie samodzielnie z problemem sprzętowym, wygodniej wydrukować zawartość Menedżera urządzeń i zanieść wydruk sprzedawcy komputera niż dźwigać do niego cały komputer. W celu wydruku należy:
1. W Menedżerze urządzeń zaznaczyć urządzenie, które sprawia kłopoty.
2. Kliknąć przycisk Drukuj. Znajdziesz trzy opcje wydruku: „Podsumowanie systemu” drukuje szczegółowy raport ułożony według zasobów systemowych, „Wybrana klasa lub urządzenie” drukuje dane o zaznaczonym urządzeniu, natomiast „Wszystkie urządzenia i podsumowanie systemu” stanowi połączenie obu poprzednich raportów.

Do góry
.::* Za mało miejsca na HDD *::.
Podczas instalacji Windows tworzone są pliki, które nikomu nie są w zupełności potrzebne, tylko zajmują zbędne miejsce. Można te pliki usunąć, tylko trzeba wiedzieć, co to za pliki:

FUND000 - są to zagubione klastry już nikomu niepotrzebne.
AVI - podczas instalacji niektórych programów w katalogu HELP tworzone są pliki AVI. Są one niepotrzebne.
GID - zupełnie zbędne pliki.
Można także usunąć wszystkie kopie zapasowe i śmieci, czyli pliki TMP, OLD i BAK. W katalogu Windows są nieciekawe pliki BMP, te też można usunąć. Wiele miejsca zajmuje również kosz na śmieci. Można go usunąć lub poprostu wyłączyć. No i na koniec, gdy jest nam potrzebne miejsce można wyłączyć cache przeglądarki WWW.

Do góry
.::* Zamknięcie systemu Windows *::.
Jeśli nie chcesz korzystać z długiej sekwencji poleceń Start/Zamknij system/Zakończ pracę komputera, wystarczy że utworzysz odpowiedni skrót na pulpicie - wybierz opcję utworzenia nowego skrótu, wpisz w wiersz poleceń następującą linijkę: "rundll32.exe user,ExitWindows", następnie nadaj mu nazwę i przyciśnij przycisk "Zakończ". Aby jeszcze bardziej usprawnić zamykanie systemu kliknij raz na tym skrócie a następnie wybierz opcję "Właściwości", następnie w polu "Skrót" wpisz odpowiednią kombinację klawiszy, najlepiej kombinacji Alt, Ctrl i jakiegoś innego klawisza.

Do góry
.::* Zbyt częste rozłączenia *::.
Najbardziej narażającym na niepotrzebne koszty problemem pojawiającym się podczas korzystania z modemu jest fakt częstego zrywania połączenia. Oprócz tego, że w wyniku trwającego niekiedy zaledwie kilka sekund połączenia nic nie zyskujemy, to jeszcze musimy płacić za naliczane impulsy (bo przecież połączenie zostało zrealizowane). Pewnym rozwiązaniem jest zmuszenie modemu, by próbował podtrzymać połączenie nawet wobec rażących zaników sygnału.
1. Z menu Start wybierz Ustawienia „Panel Sterowania”.
2. Dwukrotnie kliknij moduł „Modem” a następnie wybierz „Właściwości”.
3. W otwartym oknie wybierz zakładkę „Połączenie” i kliknij przycisk „Zaawansowane...”.
4. W polu „Dodatkowe ustawienia” wpisz „S10=50”. Powyższe czynności polegają na wykorzystaniu jednego z rejestrów modemowych (tu: S10), który zmusza modem do podtrzymania połączenia przez 5 sekund, nawet gdy sygnał zaniknie całkowicie. Czas 5 sekund jest na tyle długi, że wystarcza na to, by sygnał powrócił. Większa wartość nie jest zalecana ze względu na to, że modem przy zbyt dużym ustawieniu tego rejestru będzie bardzo długo realizował połączenie.

Do góry
.::* Zmiana danych właściciela *::.
Zdarza się, że kupując komputer od znajomego lub zamawiając w firmie wraz z preinstalowanym systemem, możemy zamiast danych użytkownika (np. naszego imienia i nazwiska) zobaczyć coś zupełnie innego. Informacje o użytkowniku komputera przechowywane są w Rejestrze, w kluczu:
HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion.
Wystarczy zmienić dane wartości o nazwach „RegisteredOrganization” lub „RegisteredOwner”.
Gdy nie lubisz „Ulubionych”
Jeśli wykorzystujesz przeglądarkę WWW inną niż Internet Explorer, bardzo możliwe, że używasz specyficznego dla danej przeglądarki miejsca na zakładki do stron, zatem praktycznie nie potrzebujesz w menu Start rozwijalnego menu „Ulubione”. Oto, jak go usunąć:
1. W Rejestrze odnajdź klucz HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Windows/
CurrentVersion/Policies/Explorer.
2. W tym kluczu utwórz wartość typu DWORD o nazwie „NoFavoritesMenu”.
3. Wprowadź w oknie edycji wartości 1.
Do góry
.::* Zmiana ikony folderu *::.
Otwórz edytor rejestru, znajdź klucz HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\DefaultIcon, prawidłowa wartość tego klucza powinna być następująca: C:\WINDOWS\SYSTEM\shell32.dll,3. Teraz zamień ją na ścieżkę do twojej ikony, gdzie ostatnia cyfra (w powyższym przykładzie cyfra 3) to numer ikony w bibliotece ikon (plik typu xxx.dll). Ikony są numerowane od zera (0,1,2, i tak dalej).

Do góry
.::* Zmiana nazw i symboli w menu Start *::.
Umieszczone w menu Start nazwy i ikony programów można modyfikować, klikając na nie prawym klawiszem myszy i wybierając opcję „Właściwości”. We właściwościach pliku można zmodyfikować nie tylko nazwę, ścieżkę dostępu i parametry, lecz także zmienić ikonę i tzw. „gorący klawisz” uruchamiający program za pomocą skrótu klawiaturowego. Do wybierania tych funkcji służą odpowiednie przyciski menu Właściwości. Aby zabezpieczyć dany plik przed niepowołanym dostępem, można opatrzyć go atrybutem „Ukryty” będącym na zakładce „Ogólne”.

Do góry
.::* Zmiana nazwy kosza *::.
O ile praktycznie nazwę każdego elementu systemowego (m.in. „Mój komputer” itp.) wyświetlanego na Pulpicie możemy zmienić, to nie dotyczy to Kosza. Oto sposób, jak nazwać go np. „Śmietnik”:
1. Uruchom edytor Rejestru i odnajdź klucz o nazwie: HKEY_CLASSES_ ROOT \CLSID\{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}
2. Kliknij dwukrotnie wartość „(Domyślna)” i wprowadź nową nazwę. Zamknij edytor Rejestru i odśwież Pulpit klawiszem F5.


.::* Skróty bez strzałek na ikonach *::.

Jeżeli strzałki na ikonach skrótów wydają Ci się niepotrzebnym dodatkiem psującym estetykę ikony, możesz spowodować, by się nie pojawiały. Cała sztuczka polega na...
1. Uruchom Edytor Rejestru.
2. Zaznacz klucz: HKEY_CLASSES_ROOT\lnkfile
3. W oknie zawartości (po prawej stronie edytora) skasuj wartość „IsShortcut”.
4. Teraz odnajdź klucz: HKEY_CLASSES_ROOT\piffile
5. Skasuj także wartość „IsShortcut” w tym kluczu.
6. Zamknij Edytor Rejestru i uruchom ponownie Windows.
Do góry
.::*Jak sprawdzic Czy masz wirusa bez antywirusa *::.
Istnieje prosty sposób na sprawdzenie, czy w pamięci komputera nie rezyduje wirus. Wystarczy zrestartować komputer, podczas uruchamiania przytrzymać klawisz Ctrl i gdy pojawi się menu startowe Windows - wybrać pozycję "Tylko linia poleceń trybu awaryjnego".
lub w windowsie uruchamiamy start - run wpisujemy cmd
potem :
wpisujemy polecenie chkdsk i sprawdzamy, ile jest pamięci. Powinno być dokładnie 655 360. Jakakolwiek mniejsza wartość prawie na pewno oznacza obecność wirusa!
Do góry
.::*W jakich plikach przechowywane sa hasla w windowsie *::.
W windowsie XP w pliku .pwl
w windowsie 2000 w pliku .sam
Do góry
1. P: Po montażu karty sieciowej zaczęło mi się pojawiać okienko i muszę za każdym razem po włączeniu komputera lub restarcie wpisywać hasło. Jak wyłączyć to okienko ?
O: Można to zlikwidować usuwając wpis w Rejestrze. Być może,można to zrobić inaczej ja jednak tak to zrobiłem: (Rada ta przeznaczona jest dla osób,które maja pewną wiedzę o Rejestrze.) Z Menu Start wybieramy Uruchom i wpisujemy Regedit. Włączy nam się program Edytor Rejestru. Najpierw zrobić trzeba kopię Rejestru,tak na wszelki wypadek. Podświetlamy pozycję Mój Komputer,wybieramy z górnego menu Rejestr i Eksportuj_plik_Rejestru,w polu Zakres eksportu wybieramy Wszystko i wybieramy nazwę dla naszego pliku Rejestru np. z datą utworzenia kopii: 120800.reg. Potem trzeba wejść do HKEY_LOCAL_MACHINE/NETWORK i usunąć LOGON.Po restarcie komputer spyta nas o wpisanie imienia i hasła. Imię wpisujemy hasło nie. Jeśli po wpisaniu imienia wyjdzie nam komunikat i komputer nie chce przyjąć naszego imienia to trzeba jeszcze usunąć w C:\Windows plik ze starym hasłem , ma on zawsze rozszerzenie *.pwl . Po kolejnym restarcie żadne okno już nas nie będzie denerwowało.Ujemnym skutkiem nie wpisywania hasła jest brak dostępu przez to do niektórych usług sieciowych np: przeglądanie zawartości serwera poprzez otoczenie sieciowe.
Do góry
10. P: Czasami po odinstalowaniu jakiegoś programu system przy starcie zgłasza brak pliku typu *.vxd
O: To normalne. Spróbuj usunąć odwołania do tego pliku w Rejestrze lub pliku System.ini .

Do góry
11. P: Przeglądarka internetowa po kliknięciu na link nie może pobrać pliku.
O: Niekiedy pomaga zainstalowanie programu GetRight , Flashget , Go!zilla lub GetSmart ,który przejmuje od przegl±darek funkcje pobierania plików.

Do góry
12. P: Podobno,jeśli komputer jest uszkodzony i nie może nic wyświetlić na ekranie sygnalizuje rodzaj uszkodzenia piskami i w zależności od uszkodzenia generuje inną liczbę pisków. Jak po ilości tych
O: Listê kodów b³êdów mo¿na znale¼æ: dla typu Biosu AMIBIOS http://www.ami.com/amibios/support/beepcodes.html dla typu Biosu AWARD http://www.phoenix.com/pcuser/bios.html#3.5 . Zajrzyj te¿ do pytania 32 .

Do góry
13. P: Jak szybko znaleźć swój adres IP i adres karty sieciowej ?
O: Te oraz inne jeszcze informacje można uzyskać wpisujac do okienka Uruchom lub w Trybie MS-dos polecenie winipcfg.exe

Do góry
14. P: Jak przerobić plik typu html na czysty tekst ?
O: Można użyć do tego programu np.eCleaner lub też w InternetExplorerze dać opcję Zapisz jako i wybrać *.txt .

Do góry
15. P: Jak zrobić,aby system odwoływał się do katalogu na twardym dysku,a nie do CDromu czy stacji dysków ?
O: Emulacja napędu CD-rom i stacji dysków:
-Emulacja stacji dysków-Instalacja z Subst'a-
Niektóre programy wymagają instalacji ze stacji A lub B, wiec musisz ją zasymulować poleceniem dosowym SUBST. Wpisując:
SUBST a: c:\nazwa tworzysz z katalogu c:\nazwa - dysk logiczny A. Po wykonaniu instrukcji SUBST przejdź na dysk A i zainstaluj program. Kasowanie dysku logicznego A wykonuje się wpisujac: SUBST a: /d !!! UWAGA !!! Nie możesz zasubstowac katalogu na CD-ROM. Musisz przegrać pliki na dysk twardy i na nim wykonac SUBST.
-Emulacja CD-ROMa-
Oprócz podanych niżej sposobów i programów bardzo dobrym programem do emulacji napędu CD-rom jest program Paragon. Tworzy on obraz danej płyty na twardym dysku, który może być nawet jeszcze skompresowany.
Na płytach znajdują się czasem tzw. CD-RIPy, czyli zrzuty z kompaktów. Częsć z nich jest złamana i chodzi z twardego dysku, a częsć wymaga emulowania kompaktu.W tym celu należy użyc programu HIDE.EXE, aby system widział jeden z katalogów na twardym dysku jako czytnik CD-ROM. Wykonuje się to w następujacy sposób:
HIDE R: HIDE SUBST R: C:\XXX gdzie R: to nazwa napędu CD stosowanego w twoim komputerze, a katlog C:\XXX to katalog, w którym będziemy emulować kompakt. (HIDE.EXE wymaga załadowania MSCDEX-a w AUTOEXEC.BAT).
I teraz można instalować grę jak oryginał z kompaktu.
Innym programem do emulacji kompaktu jest CDEMU2.COM. Aby go uruchomić, należy skonfigurować komputer bez MSCDEX-a oraz wpisać następujacy ciąg instrukcji
SUBST P: C:\XXX CDEMU2 P: (Instrukcja CDEMU2 /U kasuje emulację kompaktu, a P: to dowolna litera,która będzie nazwą kompaktu)
Również program FAKECD.EXE służy do emulacji kompaktu. Składnia:
FAKECD C:\XXX /L:K gdzie C:\XXX to katalog, a K to dowolna litera, która będzie literą kompaktu.
Instrukcja FAKECD /UNINSTALL kasuje emulację kompaktu.
!!! UWAGA !!! Należy zaemulować kompakt jednym z programów przed każdym uruchomieniem gry, która wymaga CD-ROMa.
!!! UWAGA !!! Aby móc stosować emulatory z dowolnymi literami, należy do pliku CONFIG.SYS dopisać linie
LASTDRIVE=Z Dzięki temu możemy stosować w systemie napędy od A: do Z:
Gry CD-RIP'y (Okrojone wersje oryginałów):
a)Przegraj grę do jakiegoś katalogu
b)Skofiguruj dźiwęk - gdy nie ma setupu spróbuj edytowac jakiś plik *.INI *.CFG
c)W tymże pliku (nie zawsze jest) może być ścieżka dostępu do gry zmień ją na taka jak ta w której masz zainstalowaną grę np.:
CDDRIVE=C:
S2=C:\GRY\SETTLERS\
d)W razie gdy gra chce włożenia CD-ROMU użyj programu FAKECD.EXE - program ten emuluje katalog twardego dysku jako dysk CD-ROM np.: fakecd settlers /l:D wnętrze katalogu SETTLERS jest teraz dyskiem CD-ROM D:
W w wypadku kłopotów z instalacją zdejmij z plików atrybut READ-ONLY poleceniem ATTRIB -r *.*
!!! RADA !!! Zalecam używanie HIDE lub FAKECD. FAKECD ma tę zaletę, że może emulować CD-ROMa o dowolnej literze (a jest to ważne, gdy np. gra chodzi tylko z dysku F: - a przy pomocy HIDE nie można zmienić litery CD-ROMa) oraz można go odinstalować. Natomiast HIDE jest najbardziej skutecznym emulatorem. Natomiast CDEMU2 często się wiesza i nie zalecam używania go.
!!! UWAGA !!! Często gra CD-ROMowa jest już złamana i nie wymaga emulacji,ale wymaga, aby sterownik CD-ROM (MSCDEX.EXE) był w pamięci. Nie uruchamiaj takiej gry w konfiguracji "bez CD-ROM" .

Do góry
16. P: Jak nagrać całą stronę WWW wraz z podstronami ?
O: Doskonale nadają się do tego programy HTTRACK lub TELEPORTPRO
Do góry
17. P: Jak importować plik Rejestru ?
O: Czasem przy kłopotach z Rejestrem zachodzi potrzeba importowania uprzednio zrobionej kopii. W tym celu: restartujemy komputer,wciskamy klawisz F8,wybieramy tryb "tylko wiersz poleceń",następnie wpisujemy regedit /c c:\nazwa.reg przy czym musimy wpisać dokładną ścieżkę do pliku Rejestru,który wcześniej eksportowaliśmy (skopiowaliśmy).
UWAGA-Importowanie Rejestru może potrwać nawet do 1,5 godziny.
(wiem z własnego doświadczenia-Webmaster)
Do góry
18. P: Jak z Menu Start usunąć pozycje: Dokumenty,Ulubione i Wyloguj ?
O: Włączmy Edytor Rejestru,wchodzimy do klucza HKEY_CURRENT_USER/SOFTWARE/MICROSOFT/WINDOWS/ CURRENTVERSION/POLICIES/EXPLORER. Podświetlamy Explorer i z górnego menu wybieramy Edycja/Nowy/ Wartość_DWORD. Pojawi nam się klucz Nowa Wartość #1. (Gdy chcemy usunąć 3 pozycje musimy utworzyć 3 klucze.) Podświetlamy go i klikając prawym przyciskiem myszy wybieramy Zmień nazwę. W zależności co chcemy usunąć z Menu Start nadajemy kluczowi inną nazwę. I tak,jeśli chcemy usunąć pozycję Dokumenty klucz powinien się nazywać NoRecentDocsMenu,jeśli Ulubione - NoFavoritesMenu,jeśli Wyloguj - NoLogOff. Podświetlamy zmienioną nazwę,następnie klikając prawym przyciskiem myszy włączamy Modyfikuj i w polu Dane wartości zamiast 0 wpisujemy 1 (jeśli kiedyś znów będziemy chcieli mieć daną pozycję widoczną w Menu Start wystarczy tą warość zmienić z powrotem na 0 lub też można usunąć nowo powstałe klucze) . Zmiany będą widoczne dopiero po ponownym załadowaniu systemu.

Do góry
19. P: Jak nagrać zawartość ekranu w formie obrazka ?
O: Wciśnij na klawiaturze klawisz PrintScreenSysRq-zawartość ekranu zostanie skopiowana do schowka. Włącz z Menu Start program Paint (mspaint.exe),wybierz z górnego menu Edycja/Wklej , potem Plik/Zapisz_jako. Paint ma tylko mozliwośc nagrywania w formacie *.bmp i byle obrazek zajmuje bardzo dużo miejsca. Najlepiej użyć zamiast niego jakiegoś programu graficznego i nagrywać obrazki w formacie *.jpg - będą wtedy zajmowały o wiele mniej miejsca. Można też przerobić obrazek na format *.jpg przy użyciu niektórych przeglądarek do obrazków np.: ACDSee czy IrfanView. Program graficzny PaintShopPro ma możliwość po włączeniu pewnych opcji robienia dowolnych ilości zrzutów ekranowych (normalnie pamiętany jest tylko ostatni-podobnie jak w Paint-cie) . Najlepszy programem do tego jest Hyper-Snap-DX , którym można nawet robić zrzuty z gier i odtwarzaczy DVD.

Do góry
2. P: Po zainstalowaniu wielu programów zostają mi wpisy na liście w programie Panel sterowania/ Dodaj Usuń programy i nie można ich skasować.
O: Znów trzeba grzebać w Rejestrze.Wejdź do HKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/MICROSOFT/WINDOWS/CURRIENTVERSION/ UNINSTALL znajdź program,którego nie masz już na dysku i usuń go.
Do góry
20. P: Usuwanie napisów przy starcie systemu (wykonywanie autoexec.bat)
O: W pliku autoexec.bat wpisać w pierwszej linii @ECHO OFF, a na końcu każdej linii dopisać trzeba > NUL . Przykład: mode con codepage select=852 >NUL

Do góry
21. P: Kłopoty z usunięciem udostępnionych katalogów i plików.
O: Jeżeli zamiast polecenia "Zakończ udostępnianie" skasujemy (przeniesiemy) udostępniany przez nas plik lub katalog to będzie on dalej widoczny w Otoczeniu sieciowym. Aby stamtąd zniknął trzeba wejść do klucza w Rejestrze HKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/MICROSOFT/WINDOWS/CURRIENTVERSION/NETWORK/LANMAN odszukać właściwy klucz o nazwie udostepnianego przez nas pliku lub katalogu i skasować go.

Do góry
22. P: Jak automatycznie można usuwać pliki w Menu Start/Dokumenty ?
O: Edytuj plik Rejestru i znajdź klucz HKEY_CURRIENT_USER/SOFTWARE/MICROSOFT/WINDOWS/ CURRIENTVERSION/POLICIES/EXPLORER. Następnie wybierz z menu Edycja/Nowy/Wartość binarna i jako nazwę nowej wartości wpisz ClearRecentDocsOnExit. Potem kliknij dwukrotnie na nowo utworzoną wartość, wpisz cyfry 01 00 00 00 w polu Dane Wartości i potwierdź kliknięciem OK. Od tej chwili Windows będzie automatycznie opróżniał listę dokumentów umieszczonych w Menu Start przy zamykaniu systemu.

Do góry
23. P: Przy niektórych grach obraz jest przesunięty w lewo o kilka centymetrów i obcina mi kawałek ekranu gry. Jest na to jakiś sposób ?
O: Czasami pomaga przełączenie w Właściwości/Ekran/Ustawienia/Zaawansowane/Karta/Szybkość odświeżania np. z "Optymalnej" czy "85 hz" na tryb mniejszy "60 hz" lub na "Ustawienia domyślne karty" . Po skończonym graniu lepiej jest jednak powrócić do ustawień optymalnych dla danego monitora.

Do góry
24. P: Jak szybko zamykać lub ponownie uruchamiać komputer spod ikony ?
O: Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Nowy ,a potem Skrót. Następnie wpisz w wierszu poleceń przy tworzeniu skrótu : rundll32 shell32.dll,SHExitWindowsEx 1 - dla zamykania systemu lub rundll32 shell32.dll,SHExitWindowsEx 2 - dla ponownego uruchomienia komputera spod ikony. Czasami Windows98 ma kłopoty z poprawnym zamknięciem systemu , pomaga na to nieco zainstalowanie łatki na system o nazwie Windows98shutdownfix .

Do góry
25. P: Po kliknięciu na opcję Edytuj w Internet Explorerze (IE) do edycji stron WWW włącza mi się systemowy Notatnik. Co robić aby po włączeniu Edytuj włączał mi się np: Microsoft FrontPage Express, k
O: Czasami nie wiadomo bliżej z jakiego powodu, po zainstalowaniu Internet Explorera pod opcją Edytuj jest tylko systemowy Notatnik. Może się też zdarzyć, że zamiast FrontPage Expressa pojawi się tam inny program np: PitPad. Po niewielkich zmianach w Rejestrze można pod opcją Edytuj umieścić dowolną ilość edytorów tekstów czy edytorów stron WWW (ja osobiście mam Notatnik, PitPada oraz FrontPage Expressa) . Po włączeniu edytora Rejestru (regedit) wyszukujemy klucz Hkey_Classes_Root\htm\OpenWithList. W tym właśnie miejscu mamy wpisane część kluczy poszczególnych programów, które widzimy po kliknięciu na opcję Edytuj w IE. I tak np: program
Notatnik ma taką strukturę kluczy - Hkey _Classes_Root\htm\OpenWithList\Notepad.exe
oraz Hkey _Classes_Root\Applications\Notepad.exe\shell\edit\command
PitPad - Hkey_Classes_Root\htm\OpenWithList\PitPad.exe
oraz Hkey _Classes_Root\Applications\Pitpad.exe\shell\edit\command
a FrontPage Express - Hkey_Classes_Root\htm\OpenWithList\Fpxpress.exe
oraz Hkey _Classes_Root\Applications\Fpxpress.exe\shell\edit\command
Aby więc mieć FrontPage Expressa w IE należy utworzyć ciąg kluczy taki jak zapisałem powyżej. Podświetlamy klucz Applications i klikamy prawym przyciskiem myszy Nowy\Klucz,a po utworzeniu zmieniamy mu nazwę na Fpxpress.exe , potem podświetlamy Fpxpress.exe i robimy to samo tworząc klucz o nazwie shell i podświetlając shell tworzymy klucz edit i na końcu podświetlając edit tworzymy klucz command. W kluczach shell musimy mieć jeszcze dla każdego programu (Notatnika,Pitpada,Frontpagexpresa) zdefiniowane 1ciąg i 1 wartość binarną. Przykład:
Dla Frontpagexpresa po otwarciu klucza shell tworzymy ciąg (menu Edycja/Nowy/Wartość ciągu) o nazwie (Nazwa wartości) FriendlyCache ; po podświetleniu ciągu kilkamy prawym przyciskiem myszy i dajemy Modyfikuj i w Danych wartości wpisujemy Microsoft FrontPage Express
( dla Notatnika wpisujemy np: Notatnik systemu Windows, a dla Pitpada np: Pitpad edytor ).
Tworzymy wartość binarną (menu Edycja/Nowy/Wartość binarna) o nazwie FriendlyCacheCTime i w Danych wartości wpisujemy 01 00 00 00 14 b4 bd 70 (dla Notatnika i Pitpada taka sama wartość binarna).
Po otwarciu klucza command zamiast wartości Domyślnej klikamy prawym przyciskiem myszy dajemy Modfyfikuj i wpisujemy ścieżkę dostępu do FrontPage Expressa i znak %1 na końcu np: c:\Program Files\Microsoft FrontPage Express\Bin\Fpxpress.exe %1
Dla Notatnika ścieżka dostępu i na końcu notepad.exe %1,a dla Pitpada Pitpad.exe "%1"
To wszystko. Może to wydaje się dość skomplikowane ale tak naprawdę jest zupełnie proste.
Do góry
26. P: Kłopoty z uzyskaniem znaku tyldy ~ w dosie i niektórych programach
O: Chcąc uzyskać znaku tyldy ~ należy wcisnąć klawisze Shift i ~ a po puszczeniu ich Spację.

Do góry
27. P: Instalowanie programów z rozszerzeniem *.inf
O: Żeby zainstalować jakiś program, który nie ma w swoim katalogu plików wykonywalnych typu *.exe czy innych, a posiada plik z rozszerzeniem *.inf (np. niektóre kodeki audio-video) należy na taki plik najechać i po naciśnięciu prawego przycisku myszy z menu wybrać instaluj.

Do góry
28. P: Nagrywanie samostartujących płyt CD
O: Aby nagrać samostartującą płytę CD należy stworzyć dowolnym edytorem tekstu plik autorun.inf , który powinien wyglądać tak:
[autorun]
open=program.exe
icon=icona.ico
i nagrać do katalogu głównego płyty dowolną ikonę z rozszerzeniem *.ico (np. na płycie Win98 jest ikonka-win98cd.ico-można ją wykorzystać) i plik autorun.inf
Jeśli we właściwościach CD-romu jest włączona opcja Automatyczne powiadamianie o wkładaniu 0,to po włożeniu tak przygotowanej płyty powinien się uruchomić zdefiniowany przez nas program.

Do góry
29. P: Kłopoty z obejrzeniem zawartości udostępnionianych katalogów poprzez Otoczenie sieciowe na własnym komputerze
O: Jeżeli udostępniamy jakiś katalog innym uzytkownikom sieci i nie możemy wejść poprzez Otoczenie sieciowe i obejrzeć jego zawartości (widzimy komunikat: Katalog nie jest dostępny i Ta operacja nie może być przeprowadzona na twoim komputerze) to prawdopodobną tego przyczyną jest to, że nasz katalog ma w nazwie polskie znaki lub też przy udostępnianiu w polu Nazwa udziału użyliśmy polskich znaków.

Do góry
3. P: Chcę zmienić domyślną ścieżkę do CDromu z wersją instalacyjną Windowsa. Jak to zrobić ?
O: Potrzebna jest modyfikacja ciągu w Rejestrze.Wejdź do HKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE /MICROSOFT/WINDOWS/CURRIENTVERSION/SETUP w prawym oknie znajdź i zaznacz SourcePath,kliknij prawym przyciskiem myszki i włącz Modyfikuj.Ustaw domyślna ścieżkę gdzie system ma szukać płyty z Windowsami.

Do góry
30. P: Zmiana obrazka przy starcie Windows98
O: Obrazek startowy musi mieć rozdzielczość 320x400 i musi być w 256 kolorach. Wystarczy go nagrać do głównego katalogu na dysku startowym c:\ pod nazwą logo.sys i gotowe.

Do góry
31. P: Szybsze łączenie się z serwerami w Internecie (bez odwołań do serwerów DNS)
O: Aby przyspieszyć łączenie się z danym serwerem w Internecie można sobie przygotować specjalny plik na twardym dysku w katalogu Windows-a o nazwie hosts.sam, do którego będzie odwoływał się nasz komputer, zamiast tracić czas na łączenie się z serwerem DNS po to, aby przetłumaczyć sobie nazwę danego serwera np: www.wp.pl na odpowiadający mu numerek IP. W tym celu tworzymy (lub edytujemy jeśli go mamy) plik hosts.sam, który powinien wyglądać tak:
numer IP nazwa serwera # komentarz
na przykład:
127.0.0.1 localhost
212.77.96.2 www.wp.pl # wirtualna polska
Przy tworzeniu wpisów należy zwrócić uwagę na duże i małe litery i na oddzielenie numeru IP i nazwy serwera 1 lub więcej spacją.

Do góry
32. P: Uzupełnienie do pytania 12
O: Bios typu Ami:

Liczba dźwięków--Typ Błędu

1--problem z odświeżaniem pamięci RAM
2--błąd parzystości pamięci RAM
3--błąd w obszarze pierwszych 64KB RAMu
4--błąd zegara systemowego
5--problem z procesorem
6--błąd kontrolera klawiatury
7--błąd trybu wirtualnego procesora
8--błąd zapisu lub odczytu z pamieci karty graficznej
9--błąd sumy kontrolnej BIOSu
10--błąd zapisu lub odczytu pamięci CMOS
11--błąd pamięci cache
ciągły ton--błąd pamięci RAM lub pamięci karty graficznej

Bios typu Award:

1 długi--błąd pamięci
1 długi i 2 krótkie--błąd parzystości pamięci RAM
1 długi 3 krótkie--błąd karty graficznej
ciągły ton--błąd pamięci RAM lub pamięci karty graficznej
Nowości wygrzebane w Windows Registry Guide :
Do góry
33. P: Automatyczne logowanie się bez wpisywania imienia lub hasła.
O: Otwórz klucz:
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Winlogon utwórz nową Wartość ciągu i nazwij ją Default Password ,włącz opcję Modyfikuj i w polu Dane wartości wpisz używane przez siebie hasło.
Imię potrzebne do logowania znajdziesz w kluczu : HKEY_LOCAL_MACHINE\Network\Logon w ciągu o nazwie username. Jeśli chcesz możesz to imię zmienić modyfikując wpis w polu Dane wartosci w tym ciągu.
UWAGA ! Hasła wpisane na stałe ktoś może zobaczyć otwierajac odpowiednie klucze w Rejestrze.
Do góry
34. P: Zmiana lokalizacji Moje Dokumenty, Pulpit, Ulubione i Start Menu.
O: Otwórz klucz:
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\User Shell Folders . W ciagu o nazwie Personal jest wpisana ścieżka do folderu Moje dokumenty ,w ciagu o nazwie Favorites jest wpisana ściezka do folderu Ulubione itd. Modyfikując wpis w polu Dane wartości możemy wpisać nową ścieżkę dostępu do danego folderu. Po wpisaniu nowej ścieżki pozostaje nam tylko przesunąć cały katalog np: Moje dokumenty w inne miejsce na twardym dysku.

Do góry
35. P: Zmiana wielkości ikon na pulpicie.
O: Twoje ikony są za duże lub za małe ? Za pomocą tych ustawień zmienisz wielkość swoich ikon na pulpicie. Otwórz klucz:
HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop\WindowMetrics i utwórz lub zmodyfikuj istniejący już ciąg o nazwie Shell Icon Size . W polu Dane wartości wpisz żądaną wielkość ikon w pikselach (domyślnie jest 32). Przy czym im mniejsza wartość tym mniejsze ikony.

Do góry
36. P: Zmiana informacji wpisanych podczas instalacji systemu (organizacja, właściciel, ProductID, ProductName)
O: Otwórz klucz: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion i zmodyfikuj wpisy w polu Dane wartości w ciagach o nazwie: RegisteredOwner (właściciel) , RegisteredOrganization (organizacja), ProductID lub ProductName.

Do góry
37. P: Ikony z większą ilością kolorów bez instalowania pakietu Microsoft Plus Pack.
O: Otwórz klucz:
HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop\WindowMetrics i utwórz lub zmodyfikuj istniejący już ciąg o nazwie Shell Icon BPP. W polu Dane wartości wpisz żądaną głębię kolorów w zależności co możesz wycisnąć ze swojej karty graficznej może to być wartość 16 (bitów), 24 lub 32. Aby skorzystać z tej funkcji musisz mieć kartę zdolną wyświetlać co najmniej 256 kolorów.

Do góry
38. P: Blokada zmian na pulpicie.
O: Normalnie kiedy zamykamy Windowsa zapamiętuje on pozycję ikon i konfigurację pulpitu. Czasami może być to kłopotliwe jeśli ktoś ciagle przestawia nam np: pozycję ikon. Jeśli chcemy zablokować możliwość zmian otwieramy klucz:
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer i tworzymy nową Wartość DWORD lub modyfikujemy już istniejacą o nazwie NoSaveSettings . Modyfikując Wartość DWORD w polu Dane wartości wpisujemy 1 do włączenia blokady zapisu zmian na pulpicie. Po włączeniu tej opcji możemy mieć potem kłopoty np: z przesuwaniem ikon nowo instalowanych programów, aby więc na chwilę wyłączyć blokadę należy zamiast 1 wpisać 0.

Do góry
39. P: Włączanie i usuwanie programów ładowanych przy starcie Windowsa.
O: Dodawanie programu startującego przy ładowaniu Windowsa.
Oprócz skopiowania danego programu do katalogu C:\WINDOWS\Menu Start\ Programy\Autostart istnieje inny sposób aby to zrobić. Otwórz klucz: HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run. Dla każdego programu który ma startować utwórz nową Wartość ciagu i modyfikując go w pole dane wartości wpisz pełną ścieżkę dostępu do danego programu np: c:\windows\notepad.exe
Usuwanie programu startującego przy ładowaniu Windowsa.
Jeśli nie znalazłeś programu który chcesz wyłączyć w katalogu C:\WINDOWS\Menu Start\Programy\Autostart) , wtedy może być on ładowany z klucza Rejestru. Aby go wyłączyć usuń wartości ciągu danego programu z kluczy:
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnce
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunServices
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunServicesOnce
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon\Userinit
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnce
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunServices
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunServicesOnce
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Windows
Program może być również ładowany z sekcji [Load] lub[Run] pliku c:\Windows\WIN.INI
Może sie jednak zdarzyć , że program dalej będzie się ładował mimo , że w żadnym z podanych miejsc go nie znajdziemy . Bywają przypadki , że trzeba przeszukać Rejestr pod kątem występowania nazwy danego programu i wpisać w Danych Wartości danego klucza 0 zamiast 1 .

Do góry
4. P: W sesji Ms-Dosa pod Windows nie mogę wrócić strzałkami do poprzednio wpisanych komend.
O: Najedź na ikonkę Tryb MS-DOS kliknij prawym przyciskiem myszy i włącz Właściwości. Potem Program i w okienku Plik wsadowy napisz doskey. Od tej chwili strzałkami góra/dół możesz wrócić do poprzednio wpisanej komendy. W "czystym" Dosie komenda doskey także działa.

Do góry
40. P: Automatyczne usuwanie znaku tyldy ~ w krótkich nazwach plików.
O: Otwórz klucz:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\FileSystem i utwórz Wartość DWORD o nazwie NameNumericTail i modyfikując Wartość DWORD w polu Dane wartości wpisz 1 dla włączenia tej opcji lub 0 dla wyłączenia jej.

Do góry
41. P: Automatyczne usuwanie tekstu Skrót do... w nazwach ikon skrótów na pulpicie.
O: Otwórz klucz:
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer i utwórz lub zmodyfikuj Wartość binarną o nazwie link wpisując w polu Dane wartości 00 00 00 00 dla włączenia automatycznego usuwania.

Do góry
42. P: Używanie opcji Windows Update bez rejstrowania.
O: Otwórz klucz:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion i utwórz lub zmodyfikuj już istniejacy ciąg o nazwie RegDone i zmodyfikuj go wpisując w pole dane wartości 1. Sprawdź też czy masz klucz , a jeśli nie to go utwórz HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Welcome\RegWiz

Do góry
43. P: defragmentacja Rejestru.
O: Aby zdefragmentaryzować Rejestr w "czystym" dosie wpisz komendę scanreg /fix.

Do góry
44. P: test na stabilność procesora.
O: Aby test miał sens musi się on odbywać przy 100% obciążeniu i trwać nieprzerwanie kilka dni(tak twierdzą przynajmniej w CHIP-ie). Do tego celu w pliku BAT wystarczy wykorzystać dosowe wersje kompresora PKZip i dekompresora PKUnzip. W teście zakładamy, że oba te pliki są w głównym katalogu na dysku C jak również plik wsadowy test.bat, a pakowana jest zawartość katalogu c:\inne przy maksymalnym stopniu kompresji. Do testu trzeba wybrać katalog o objętości kilkuset MB (przynajmniej 200-250 MB) o zróżnicowanej zawartości (programy,pliki multimedialne,teksty). Do weryfikacji archiwum używany jest PKUnzip, który wyniki swojej pracy zapisuje w pliku info.txt, ale robi to dopiero po zakończonym (chociaż 1) pakowaniu. Jako, że wygenerowany plik będzie spory należy posłużyć się automatycznym wyszukiwaniem ciągu znaków szukajac słowa error. Jeśli w całym tym pliku nie znajdziemy słów error to znaczy, że procesor pracuje stabilnie. A tak ma wyglądać plik testowy test.bat
:START
echo Tworzenie pliku ZIP
pkzip -r -ex c:\test.zip c:\inne\*.*
echo Weryfikacja CRC
pkunzip -t test.zip >> info.txt
del c:\test.zip
goto START
Do góry
45. P: Ustalanie producenta i typu płyty głównej, karty muzycznej, karty sieciowej itd.
O: Można to ustalić za pomocą identyfikatora FCC, który zazwyczaj jest nadrukowany na większości elementów komputera.
Po odczytaniu identyfikatora na np. karcie muzycznej otworzyć trzeba witrynę www.fcc.gov/oet/fccid i wpisać go w odpowiednie pola na formularzu. Serwis poda nam producenta danego elementu, a jak dobrze pójdzie to nawet typ karty lub innego elementu.

Do góry
46. P: Wysyłanie anonimowo e-maili
O: Anonimowe wysyłanie e-maili oferuje między innymi specjalny serwis (remailer) http://generalprotectionfault.net/orange/
Po kliknięciu na odnośnik Orange Remailer Web Interface wpisz adres odbiorcy i tekst w polu formularza. Potem sam możesz ustalić przez ile serwerów będzie przesłana wiadomość do odbiorcy.

Do góry
47.Jak zmienić strone startową w ie w rejestrze
O: [HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\Main]
"Start Page"="http://hackme.pl/"
Do góry
48.Zmiana wyglądu Windowsa (XP)
uwaga!!!; Każdej nowej wartości DWOR musisz zmodyfikować i wpisać wartość 1 aby była aktywna.
a) zablokowanie pulpitu :

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer

teraz w oknie po prawej stronie wciskasz prawy przycisk myszki i zaznaczasz "wartość DWORD" i wpisujesz polecenie "NoDesktop " i wciskasz Enter i masz okienko gdzie wpisujesz wartość polecenia ( jak wcześniej pisałem jest to 1).
Do góry
49. Jak wyczyścić polecenie "uruchom" (- ostatnie opcje uruchmienia) (XP)
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\RunMRU


Po lewej stronie zauważysz listę ( od a.... itd.) poleceń jakich używałeś. Wystarczy aby tylko wykasować tą listę i po kłopocie.
Do góry
5. P: W sesji Ms-Dosa pod Windows i przy instalacji niektórych gier mam poprzestawiane polskie znaki oraz klawisze : ? \ itp. Jak to ustawić do pozycji normalnej ?
O: W pliku startowym autoexec.bat zmień ustawienie c:\windows\command\keybrd2.sys na keybrd4.sys
Do góry
50. Jak zablokować aktualizację Media Player:
a) Wskazówka do Windows ME:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft

Następnie tworzysz nowy klucz ("folder") w prawej stronie okna naciskając prawym przyciskiem myszki na Microsoft klucz i nadajesz mu nazwę "WindowsMediaPlayer". Następnie naciskasz na niego i w lewym oknie tworzysz nowy DWORD i nadajesz mu nazwę "DisableAutoUpdate" i dajesz mu wartość 1.

b) Wskazówka do Windows XP:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\MediaPlayer\PlayerUpgrade

Po prawej stronie znajduje się wartość ciągu o nazwie "EnableAutoUpgrade" wystarczy go zmodyfikować i wpisać w pole wartości "no".
Do góry
51. P: kłopoty z małym oknem w Internet Explorerze
O: Czasami po instalacji IE i po kliknięciu na jakiś dokument html IE otwiera się , ale w małym oknie. Po przełączeniu okna na pełny ekran , wyjściu z programu i ponownym otworzeniu dokumentu html IE nadal pokazuje go w małym oknie . Aby program zapamiętał ustawienia należy rozszerzyć ekran np: w prawo i w dół , a następnie wyjść z programu klikając na przycisk zamykania okna x .

Do góry
52. Jak wyłączyć wygaszacz ekranu, gdy defragmentujemy dysk.
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Applets

Następnie tworzysz nowy klucz i nazywasz go "Defrag". Znowu tworzysz nowy klucz na kluczu Defrag i nazywasz go "Settings". Jeszcze raz tworzysz nowy klucz na kluczu Settings i nazywasz go "DisableScreenSaver" następnie po prawej jest wartość ciągu i trzeba ją zmodyfikować i wpisać w nią "yes"
Do góry
53. P: podgląd kiedy serwer był restartowany
O: Jeśli chcemy wiedzieć kiedy serwer był restartowany możemy zajrzeć do katalogu
var/log (w głównym katalogu serwera) do pliku messages o ile administrator dał nam prawo do zaglądnięcia tam . Można to zrobić łącząc się ze serwerem przez FTP np. Windows Commanderem lub przez telnet i używając programu Midnight Commander - patrz ściąga z linuksa .
Można też połączyć się z serwerem przez telnet i wpisać last |more i szukać linii z wyrazem reboot np: "reboot system boot Tue Sep 18 10:16".

Do góry
54. Jak zmienić nazwę "otwórz" :
HKEY_CLASSES_ROOT\Folder\shell\open

po prawej stronie jest wartość ciągu która ma wartość domyślną wystarczy tylko ją zmodyfikować i wpisać wartość jaką się tylko chce może być np. "otworzyć się" itp.
Do góry
55. P: zamykanie zawieszających się programów
O: Od czasu do czasu niektóre aplikacje zawieszają się i nie można ich normalnie zamknąć. Nie pomaga wtedy nawet wciśnięcie Ctrl+Alt+Del i wybranie opcji "Zakończ zadanie" . W takiej sytuacji jesteśmy zmuszeni do zrobienia na siłę restartu , po którym dysk jest leczony Scan Diskiem . O ile system nam się kompletnie nie zawiesił to można spróbować użyć programu Procview lub podobnego i po wybraniu procesu , który chcemy zamknąć użyć opcji kill (ang.-zabij , tutaj-brutalnie zakończ działanie danego programu) .
Procview-mały i prosty w obsłudze program do śledzenia uruchomionych procesów na komputerze. Za jego pomocą można między innymi wyłączyć daną aplikację komendą kill. Niekiedy może się przydać do śledzenia czy na naszym komputerze nie są uruchomione jakieś dziwne programy np. konie trojańskie.

Do góry
56. P: sprawdzanie przyznanego nam limitu (quoty)
O: Chcąc wrzucić na serwer pliki np. do swojej strony WWW czy do katalogu upload możemy czasem mieć z tym kłopoty z powodu przekroczenia przyznanego nam limitu (quoty) . Aby sprawdzić jaki mamy przyznany limit i ile z niego wykorzystaliśmy trzeba połączyć się ze serwerem za pomoca telnetu (patrz-ściąga z linuksa) i wpisać : quota [nazwa użytkownika] np. quota hal . Zobaczymy wtedy taki komunikat :
Disk quotas for user hal (uid 505):
Filesystem blocks quota limit grace files quota limit grace
/dev/hda1 23426 0 40000 1003 0 0
gdzie blocks 23426 to 23,426 MB już wykorzystanego limitu . Trzeba tylko pamiętać , że liczą się wszystkie pliki , które wrzucimy do swojego katalogu na serwerze np. \\Frodo\hal i \\Frodo\upload .

Do góry
57. P: kłopoty z przesyłaniem głosu przy włączonej zaporze ogniowej (firewall-u)
O: Jeżeli ktoś używa programu do przesyłania głosu przez sieć np. Netmeetinga i jakiejś zapory ogniowej np. ZoneAlarm to mogą wystapić zniekształcenia głosu , szatkowanie go oraz dość duże opóźnienia . Przy rozmawianiu za pomocą mikrofonu lepiej zaporę ogniową wyłączyć .

Do góry
58. P: ściąganie dużej ilości plików (obrazki , mp3 , zip ) ze stron WWW
O: Ogladając jakąś stronę WWW czasami chcemy w szybki sposób zapisać dużą ilość plików (obrazki , mp3 ,pliki spakowane itp.) , do których widzimy na danej stronie odnośniki . Najwygodniejszą metodą jest użycie programu Getright lub Flashget , ewentualnie innego , który posiada opcję analizy strony WWW . Dla Getrighta będzie to Status pobierania plików\Plik\Zanalizuj stronę WWW ,a dla Flashgeta Pliki\Przetwarzaj stronę internetową . Najpierw musimy zapisać oglądaną stronę , potem włączyć jej analizę , a następnie wybrać rodzaj plików , które chcemy ściągać. Czasami choć nie zawsze trzeba wpisać jeszcze adres strony , z której chcemy ściągać dane.

Do góry
59. P: podmienianie klawiszy pod windowsem (również na klawiaturze numerycznej)
O: Jeśli chcesz to zrobić skorzystaj z programów , które zamieściłem tutaj .

Do góry
6. P: Jak wyłączyć działanie/pojawianie się programów/ikon w prawym dolnym rogu na pasku zadań w Windowsie ?
O: Włącz menu Start/Programy/Akcesoria/Narzędzia systemowe/Informacje o systemie. Potem Narzędzia/Narzędzia konfiguracji systemu/Autostart.Na liście aby wyłączyć jakiś program i jego ikonkę skasuj "ptaszka".

Do góry
60. P: przyspieszanie karty graficznej
O: Dla płyt pod procesory AMD należy najpierw zainstalować sterowniki VIA 4in1 w wersji co najmniej 4.32 (na dzień 26-11-2001). Sterowniki do karty graficznej instalujemy z opcją TURBO ,a w Biosie włączmy opcję AGPx4 Mode na Enabled . Pomóc może również włączenie wszystkich opcji cache i shadow (system bios cacheable, videobios cacheable itd) . Ważną sprawą jest też korzystanie z najnowszych sterowników do karty graficznej . Mogą to być sterowniki producenta karty lub też sterowniki firmy nVidia tzw. Detonatory . Zostaje jeszcze wyłączenie synchronizacji pionowej w ustawineniach karty graficznej ( dla Geforca Właściwości\Zaawansowane\Additional Properities... . W polu OpenGL Settings ustawić Synchronizacja Pionowa na Zawsze wyłaczona) oraz Ustawienia Direct 3D\Mipmapowanie\Poziom szczegółów mipmap na Wysoką wydajność .

Do góry
61. P: kłopoty ze zmianą litery napędu przy dołączaniu nowego dysku twardego
O: Po dołączeniu nowego dysku i wystartowaniu systemu czasami Widows ma kłopoty z uruchamianiem niektórych programów , poniewa¿ nowemu dyskowi zostaje przydzielona litera już używanego dysku czy partycji. Aby tego uniknąć o ile istnieje taka możliwość nale¿y na dopinanym twardym dysku założyć partycję typu Extendend (rozszerzoną) .

Do góry
62. P: ratowanie uszkodzonego dysku
O: Czasami w wyniku działania wirusa lub nieszczęśliwego wypadku nasz dysk twardy zostaje uszkodzony w taki sposób , że nie pomaga nawet jego formatowanie i zakładanie partycji od nowa. Można wtedy próbować ratować się formatując go pod Linuxem lub Amigą , a potem znów pod pecetem. Jeśli nie mamy takich możliwości lub to zawiodło zostaje jeszcze inny sposób.
Robimy sobie dyskietkę startową, dogrywamy do niej plik debug.exe
robimy: fdisk /mbr
Jak nie pomoże to piszemy:
debug
po uruchomieniu debuga pojawi się prompt "-"
piszemy:
f 9000:0 200 0
uruchamiamy assembler pisząc
a
(i naciskamy enter ;-)
piszemy w assemblerze:
mov dx,9000
mov es,dx
xor bx,bx
mov cx,0001
mov dx,0080
mov ax,0301
int 13
int 20
teraz naciskamy aby zakończyć edycję
naciskamy:
g
aby uruchomić program. I jak nie zrobiliśmy żadnego błędu wyświetli nam , że program
prawidłowo zakończył swoją pracę i wrócił do dosa (coś w tym rodzaju).
Teraz piszemy:
q
i robimy restart komputera. I mamy czysty MBR czyli problem z głowy o ile mamy trochę szczęścia.

Do góry
63. P: kłopoty z ikonkami w Windows98
O: Zdarza się , że Windows podmienia nam z jakiegoś bliżej nieokreślonego powodu ikonki programów . Pomóc może skasowanie pliku c:\ windows \ ShellIconCache (który jest plikiem ukrytym) i zrestartowanie komputera .

Do góry
64. P: sprawdzanie czy serwer lokalny wysłał naszą pocztę
O: Wchodzimy na serwer przez telnet i wpisujemy komendę : mailq

Do góry
65. P: skanowanie portów dowolnego komputera
O: Jeśli ktoś chciałby przeskanować swoje (można sprawdzić jak zabezpieczony jest nasz komputer ,ewentualnie czy nie mamy trojana) lub kogoś porty może to zrobić programem np: Portscanner lub HackTek , a jeśli ich nie ma to może to zrobić wchodząc na serwer pod telnetem i wpisując :
nmap -sT -P0 -F 192.168.1.1 (gdzie na końcu może być dowolny adres ip)

Do góry
66. Jak zmienić nazwę użytkownika komputera (XP)
HKEY_LOCAL_MACHINE \SOFTWARE\Microsoft\CurrentVersion

po prawej stronie jest ciąg wartości o nazwie "RegisteredOrganization" lub "RegisteredOwner" i wystarczy zmodyfikować go na jakąś inną nazwę np. "Zeus"
Do góry
67. Dodanie folderu do paska menu start.(XP)
Musisz prawym przyciskiem nacisnąć na "Start" i wybrać właściwości. Następnie zaznaczasz otwórz, tworzysz nowy folder i nadajesz mu nazwę np. Panel sterowania (zależy tylko od Ciebie) musisz zakończyć ją kropką np. "Panel sterowania." następnie wpisujesz znaki {21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}

W sumie powinno to tak wyglądać:

Panel sterowania.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}

są jeszcze inne polecenia folderów tak aby móc można było umieścić do paska menu:
Aktówka.{85BBD920-42A0-1069-08002B30309D}
Dial-Up Networking.{992CFFA0-F557-101A-88EC-00DD010CCC48}
Czcionki.{BD84B380-8CA2-1069-AB1D-08000948F534}
Skrzynka odbiorcza.{00020D75-000-000-C000-000000000046}
Otoczenie sieciowe.{208DC60-3AEA-1069-A2D7-08002B30309D}
Mój komputer.{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}
Drukarki.{2227A280-3AEA-1069-A2DE-08002B30309D}
Kosz.{645FF040-5081-101B-9F08-00A002F954E}
Ulubione.{F5175861-2688-11D0-9C5E-00AA00A4595}
Historia.{FF393560-C2A7-11CF-BFF4-44455354000}
Do góry
68. Jak stworzyć bez imienny folder (XP)
Po prostu tworzysz nowy folder i wpisujesz do niego z przyciśniętym klawiszem lewym Alt numery 0160 i wciskasz enter
Do góry
69. Jak zmienić nazwę "kosz":
HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}\ShellFolder

po prawej stronie zobaczysz wartość ciągu o nazwie "Attributes" i modyfikujesz go zamiast 4 wstawiasz 5. Następnie po zresetowaniu Explorera możesz nacisnąć prawym przyciskiem myszki na kosz i zmienić mu nazwę
Do góry
7. P: Brak polskich znaków w programach internetowych.
O: Spróbuj w InternetExplorerze włączyć Widok/Kodowanie/Więcej/Środkowoeuropejski ISO. W NetscapeNavigatorze i SylabieKomunikatorze włączyć Widok/Zestaw znaków/EuropaŚrodkowa (ISO-8859-2)

Do góry
70. Jak skasować nazwę "skrót do..."
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer

po prawej stronie zobaczysz wartość ciągu o nazwie „link 00 00 00 00. Po zresetowaniu Explorera musisz odnowa tworzyć skróty, aby zobaczyć efekty.
Do góry
71. P: automatyczne kończenie programów przy wychodzeniu z Windowsa
O: Podczas zamykania systemu Windows niektóre programy "zawieszają się", a system wyświetla komunikat o błędzie i czeka na reakcję użytkownika. Można zmienić ustawienia systemu operacyjnego, tak by takie "zawieszone programy" były automatycznie zamykane, dzięki czemu system operacyjny zostanie zamknięty szybko i bez dodatkowych interwencji użytkownika.
Zmiana ustawień systemu wymaga dokonania zmian w Rejestrze. Najpierw należy koniecznie wykonać kopię zapasową plików Rejestru. Później można już uruchomić Edytor Rejestru (wybierz Start|Uruchom, wpisać regedit i wciśnąć [Enter]). W Edytorze Rejestru należy odszukać gałąź HKEY_CURRENT_USERControl PanelDesktop, a następnie pole AutoEndTasks - wartość DWORD.Jeśli jej nie ma trzeba ją stworzyć. Kliknij na to pole prawym przyciskiem myszy, wybierz Modyfikuj z menu podręcznego i zmień wartość z 0 na 1. Teraz wystarczy już tylko zapisać zmiany i zamknąć Edytor Rejestru.

Do góry
72. P: problem z rozrzucaniem ikon po zmianie rozdzielczości,włączeniu gry itp.
O: Jedną z kilku naprawdę irytujących cech Windows jest automatyczne porządkowanie ikon na Pulpicie - bez wiedzy i zgody użytkownika. Sytuacje takie zdarzają się np. przy zmianie rozdzielczości ekranu czy po instalacji niektórych programów. Na szczęście można poradzić sobie z tym kłopotem, używając jednego z kilku darmowych narzędzi.
Jednym z nich jest Save Desktop Icons Pos (możesz go pobrać tutaj). Jak sama nazwa wskazuje, program ten zapamiętuje i w razie potrzeby odtwarza układ ikon na Pulpicie. Dany układ ikon można zapisać pod dowolną nazwą, co umożliwia szybkie wczytanie "Pulpitu" wygodnego do pracy, gier czy edycji grafiki. Można także wypróbować program Gerico 2.0.

Do góry
73. P: szybsze drukowanie na drukarkach igłowych pod Windows 98 (szybciej ale z utratą jakości)
O: Załóżmy ,że mamy starą igłową drukarkę.
Po włączeniu Windowsa przy drukowaniu czegokolwiek drukarka drukuje tylko w 1 stronę czyli dość wolno. Za to jak drukujemy w Dosie to zapiernicza aż miło w obie strony. Pytanie ,jak zrobić żeby na Windowsie też tak robiła ?
Być może da się to zrobić w inny lepszy i prostszy sposób , ale niestety go nie znam więc poradziłem sobie w taki sposób:
Tworzymy plik drukuj.bat (w dowolnym edytorze tekstu np. w Notatniku),który w środku wygląda tak:

copy %1 prn

albo tak (jeśli chcemy zrobić konwersję w locie na polskie znaki-za pomocą programu pl2txt umieszczonego w c:\windows\command oczywiście musimy go najpierw ściągnąć- pliku tekstowego w standardzie Windowsa czyli CP-1250 na standard Mazovia i wysłać go do drukarki ,która też musi być ustawiona na Mazovia)

pl2txt /24 %1 c:\windows\temp\mazovia.txt
cd c:\windows\temp
copy mazovia.txt prn
del mazovia.txt

Robimy skrót na pulpicie do niego drukuj.pif ,zaznaczamy go lewym przyciskiem myszy ,a prawym rozwijamy menu i dajemy Właściwości.
W menu Program/Wiersz polecenia wpisujemy ścieżkę dostepu do pliku drukuj.bat i %1 . Przykład: C:\A\DRUKUJ.BAT %1
W program/Uruchom przełączamy z "Normalne okno" na "Zminimalizowane" i zaznaczamy "Zamykaj po zakończeniu"
Teraz kopiujemy plik drukuj.pif do katalogu C:/Windows/Send To
Od tego momentu jeśli klikniemy na jakiś plik lewym przyciskiem myszy (zaznaczymy go) w okienku Windowsa czy w Windows Commanderze ,i klikniemy prawym przyciskiem myszy rozwijajac menu, to po wybraniu opcji z tego menu Wyślij do/drukuj.bat zaznaczony plik będzie drukowany na drukarce szybciej.
Trzeba jednak zaznaczyć ,że odbije się to na jakości drukowanego tekstu.
W wypadku problemów należy przestawić jeszcze Menu Start/Ustawienia/Drukarki/
i we Właściwościach naszej drukarki/Szczegóły/Ustawienia portu wyłączyć Buforuj zadania drukowania w trybie MS-DOS.

Artykuł powstał dzięki pomocy Romka Stanisławskiego i jak zwykle mojej upierdliwości ehem...to znaczy dociekliwości.

Do góry
74. P: problem z uzyskaniem polskich znaków na drukarce. (dotyczy to głównie DOS i trybu DOS na Windowsie)
O: W wielkim skrócie można powiedzieć ,że standard pliku tekstowego musi (chociaż nawet nie ,bo można robić konwersję w locie (patrz pytanie wcześniej) za pomocą np. jakiegoś programu i/lub pliku wsadowego) być taki sam jak standard znaków ustawionych na drukarce.
O ile z plikiem ,który chcemy wydrukować nie ma większego problemu (konwersja w locie programem pl2txt lub "statycznie" programem Konwerter) to z drukarkami bywają spore problemy.
Jeśli drukarka obsługuje polskie znaki w standardzie CP852 (Latin2) lub Mazovia to należy je ustawić programem dostarczanym z drukarką (o ile się go ma).
Jeśli nie to należy poszukać na stronie producenta drukarki lub w internecie (polecam archiwum grup dyskusyjnych na www.google.com ).
Osobiście miałem taki przypadek ,że program producenta nie umożliwiał bezpośrednio ustawienia polskich znaków (mimo ,że drukarka niby obsługiwała polskie znaki) ,choć można było je sobie samemu zdefiniować (ale to dla profesjonalistów raczej). Można też wymusić mnóstwo rzeczy na drukarce (polskie znaki też) przesyłająć do niej odpowiednie kody sterujące (zacząłem już to rozgryzać z rozpaczy ale nie skumałem do końca jak to się robi). Na szczęście znalazłem kogoś kto miał oryginalne sterowniki w innej wersji z możliwością ustawienia polskich znaków.
Jeśli już nie mamy wyjścia możemy spóbować wymusić na drukarce standard polskich znaków programami zamieszczonymi tutaj.

Należy pamiętać ,że na Windowsie polskie znaki są widoczne poprawnie na ekranie w standardzie CP-1250 ,a w DOS-ie i w trybie MS-DOS na Windowsie poprawnie widać tylko CP852 (Latin2).
Do góry
75. .::* Niewidoczne dyski *::.
HKEY_CURRENT_ USER\Software MicrosoftWindowsCurrentVersionPoliciesExplorer wprowadzimy now± warto¶æ binarn± o nazwie „NoDrives”. W jej oknie edycyjnym wprowadzamy tyle jedynek, ile kolejnych liter dysków ma byæ niewidzialnych.


Do góry
76. .::* Blokada ustawień pulpitu *::.
1. W edytorze Rejestru odnajd¼ klucz: HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Policies/System.
2. W kluczu tym utwórz dane typu DWORD o podanych ni¿ej nazwach. Funkcja realizowana przez te dane uaktywnia siê, gdy wprowadzimy do ka¿dej warto¶æ 1. Deaktywacja nastêpuje po wpisaniu 0.
Nazwa DWORD:
NoDispBackgroundPage - wy³±cza dostêp do zak³adki „T³o” we w³a¶ciwo¶ciach wy¶wietlania.
NoDispScrSavPage - jw., dotyczy zak³adki „Wygaszacz ekranu”.
NoDispAppearancePage - jw., dotyczy zak³adki „Wygl±d”.
NoDispSettingsPage - jw., dotyczy zak³adki „Ustawienia”.
NoDispCPL - ca³kowita blokada w³a¶ciwo¶ci wy¶wietlania.
Do góry
77. .::* Brak CD-ROM'u pod DOS'em* ::.
Problem bardzo czêsty przy reinstalowaniu systemu rozwi±zanie banalnie proste we¼ od znajomego dysk startowy z Win 98 , w³ó¿ dyskietkê do stacji i uruchom kompa (w³±cz z obs³ug± CD) problem z g³owy :)

Do góry
9. P: Jak szybko zrobić spis w formie pliku tekstowego co jest wewnątrz jakiegoś katalogu ?
O: Włącz Tryb Ms-Dosa,wejdź do danego katalogu i wpisz DIR > spis.txt lub z podkatalogami DIR /s spis.txt
Jeśli ktoś posiada program Windows Commander w wersji co najmniej 4.51 może zdefiniować sobie na belce przycisk z komendą cm_CopyNamesToClip . Wtedy po zaznaczeniu * plików w danym katalogu i wciśnięciu w/w przycisku skopiujemy całą zaznaczoną zawartość do schowka , a potem używając dowolnego edytora tekstów choćby Notatnika dajemy komendę Wklej i zapisujemy tak otrzymany plik w formie tekstowej .

Do góry
::* Instalacja Windows w wersji OEM *::.
Jeżeli masz już na dysku twardym system operacyjny, to nie uda Ci się ponownie zainstalować Windows 98 w wersji OEM. Pewnym wyjściem jest usunięcie dotychczasowego katalogu z systemem, jednak bezpieczniej będzie, jeżeli tylko usuniemy (lub zmienimy nazwy) pliku (lub ewentualnie - plików) o nazwie win.com.

Do góry
Jak Ustawić Hosty Na Windowsie
C:\WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts
Wchodzimy w Tą Ścieżke
Otwieramy Za Pomocą np. Notatnika
i Wpisujemy na samym dole
127.0.0.1 localhost
"193.17.41.51 o2"
Teraz Jeśli Będziemy Np Chcieli Kogoś Pingować wystarczy Wpisać Host Zamiast Ip

przesłał heyker
Do góry
Jak usunąć strzałki skrótu w ikonach
Uruchom-> regedit-> HKEY_CLASSES_ROOT-> lnkfile-> usuwamy IsShortcut-> wracamy do HKEY_CLASSES_ROOT-> piffile-> usuwamy IsShortcut-> uruchamiamy ponownie kompa i sie cieszymy :)
Do góry
Jak utworzyć kolejne ikony systemowe takie jak Kosz itp
Szybki dostęp do podstawowych elementów systemu

Poniżej przedstawiam sposób na umieszczenie danych elementów gdziekolwiek zechcesz. Wystarczy, że utworzysz nowy folder (prawy przycisk myszy\Nowy\Folder), a w jego nazwie wpiszesz dowolną nazwę, następnie kropkę i kod. Poniżej przykłady.
Nazwa elementu
Nazwa.Kod


Kosz
Nazwa.{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}

Internet Explorer
Nazwa.{FBF23B42-E3F0-101B-8488-00AA003E56F8}

Outlook Express
Nazwa.{00020D76-0000-0000-C000-000000000046}

MóJ komputer
Nazwa.{20D04FEO-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}

Dial-Up Net
Nazwa.{992CFFA0-F557-101A-88EC-00DD010CCC48}

Drukarki
Nazwa.{2227A280-3AEA-1069-A2DE-08002B30309D}

Narzędzia administracyjne
Nazwa.{D20EA4E1-3957-11d2-A40B-0C5020524153}

Panel sterowania
Nazwa.{21EC2O2O-3AEA-1O69-A2DD-08002b30309d}

Czcionki
Nazwa.{D20EA4E1-3957-11d2-A40B-0C5020524152}

Historia
Nazwa.{FF393560-C2A7-11CF-BFF4-444553540000}

Sieć Microsoft Network
Nazwa.{00028B00-0000-0000-C000-000000000046}

Mój komputer
Nazwa.{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}

Moje dokumenty
Nazwa.{450D8FBA-AD25-11D0-98A8-0800361B1103}

Komputery sieciowe
Nazwa.{1f4de370-d627-11d1-ba4f-00a0c91eedba}

Połączenia sieciowe
Nazwa.{7007ACC7-3202-11D1-AAD2-00805FC1270E}

Programy
Nazwa.{7be9d83c-a729-4d97-b5a7-1b7313c39e0a}

Kosz
Nazwa.{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}

Skanery i aparaty cyfrowe
Nazwa.{E211B736-43FD-11D1-9EFB-0000F8757FCD}

Zaplanowane zadania
Nazwa.{D6277990-4C6A-11CF-8D87-00AA0060F5BF}

Menu Start
Nazwa.{48e7caab-b918-4e58-a94d-505519c795dc}

Temporary Internet Files
Nazwa.{7BD29E00-76C1-11CF-9DD0-00A0C9034933}

Foldery Sieciowe
Nazwa.{BDEADF00-C265-11d0-BCED-00A0C90AB50F}
Do góry
jak zainstalować WMP11
po prostu. wyszukujemy (Jeżeli instalujemy produkt z płyty) na płycie CD lub DVD plik instalacyjny i w taki oto sposób kontynuujemy: wypakowujemy plik w WinRARze na dysk, otwieramy folder z zawartością tychże wypakowanych plików i uruchamiamy plik Setup_wm. TYLE. program nie zainstaluje śię nam oczywiście, jeżeli nie mamy Service Pack 2.

Został nadesłany przez patrolus_x9
Do góry
Jak zmienić ikony dysku twardego
Jeśli znudziły ci się standardowe ikony dysków twardych, chciałbyś urozmaić ich wygląd po prostu zmień je. Standardowo Windows nie pozwala na modyfikacje wyglądu tych ikon. Aby tego dokonać należy:

Utwórz skrót dysku umieszczając go na pulpicie.
W menu Właściwości utworzonego skrótu wybieramy zakładkę Skrót dalej Zmień ikonę -> Przeglądaj. Odnajdujemy plik o nazwie shell32.dll znajdujący się w katalogu C:\WINDOWS\SYSTEM. Otwieramy ten plik.
W otwartym oknie widzimy zbiór standardowo dostępnych ikon, wybieramy jedna z nich, zatwierdzamy wybor klikając na OK.
Aby zmienić ikonę napędu nie tylko na pulpicie ale także w oknie Mój komputer, uruchamiamy notatnik i piszemy stepujące polecenie:

[autorun]
icon=c:\\windows\system\shel132.dll,12

Gdzie ostatnia liczba po przecinku określa nr wybranej przez nas ikony. Zapisujemy plik na dysku C nazywając go autorun.inf

Od tej pory ikona dysku twardego będzie wyglądać tak jak wybraliśmy sobie.
Do góry
Jak zmienić ikony twardego dysku (partycji). Autouruchamianie
W folderze głównym każdej z posiadanych partycji można utworzyć plik autorun.inf , taki jak na CD-ROM-ach z autostartem. Będzi on określał ikonę "swojej" partycji i ewentualnie program uruchamiany dwukrotnym kliknięciem na jej ikonie. Może on wyglądać np. tak:
[AUTORUN]
ICON=c:\windows\system\shell32.dll,13
OPEN=c:\program.exe

Parametr ICON określa ścieżkę do pliku z ikoną, a liczba po przecinku, numer ikony, jeśli plik zawiera więcej niż jedną ikonę ( pliki dll, exe, icl ). Używanie parametru OPEN nie jest zbyt praktyczne, bo wymaga używania menu kontekstowego do wejścia na dysk, ale jak komuś się podoba, to może tego używać. Na CD-ROM-ach z autostartem to nie przeszkadza, bo bardziej liczy się wygoda automatycznego uruchamiania niż utrudnienia. Zresztą dysk na dysk można wejść wybierając go z lewego panela Eksploratora Windows, lub z listy rozwijalnej Adres .
Do góry
jak zrobic obraz plyty
zaczniemy od tego ze potrzebne sa 2 programy:
alcohol (moze byc nero) i deamon

W pierwszej kolejnosci kopiujemy plyte.naciskamy na kreator odczytu w alcoholu (najlepiej zapisac na pulpicie w wybranym folderze) czekamy az program zakonczy swoje dzialanie.

drugi punkt to zamontowanie obrazu w deamonie. uruchamiamy deamona. pokaze nam sie ikona w ksztalcie pioruna na pasku menu start.naciskamy prawym przyciskiem myszy na tej ikonie.klikamy na Virtual CD/DVD-ROM, a nastepnie klikamy Mount Image.czekamy az daemon skonczy pracowac.

I po robocie.mamy dodany wirtualny dysk do mojego komputera

Został nadesłany przez chrupek1111
Do góry
Przyszpieszenie paska startu
1.Wchodzimy do paska startu
2.Naciskamy na ikonke Uruchom...
3.W polu tekstowym wpisujemy regedit...
4.Rozwijamy HKEY_CURRENT_USER
5.Rozwijamy Control Panel i wchodzimy w Desktop
kilkajac dwukrotnie
6.Znajdujemy plik o nazwie MenuShowDelay klikamy dwa razy
7.Pokazuje nam sie pole tekstowe w ktorym pisze 400. To 400 zamieniamy na 0 klikamy OK. Potem
Zamykamy wszsytko.
8.I teraz musimy tylko ponownie uruchomic komputer...


Zmiany sa minimalne wiec mozecie ich nie zauwazyc. Ale mi to jakos pomoglo!

porade przesłał hacin
Do góry
wyłanczanie kompa w określonym czasie

Na początek otwieramy notatnik i piszemy:


shutdown.exe -c -t 600( -c to wylaczenie t czas do wylaczenia:) wazne: 600 to liczba sekund po jakim czasie ma zostac wylaczony nasz komputer
wiec ustalamy ile nasze cos co sie sciaga ile to zajmie.wiec jeseli sciaga sie 20 min(czas do zakonczenie pobierania) to jest to 1200 sekund
wiec piszemy zgodnie ze wzorem podanym wyzej.
zapisujemy jako ctimer.bat - nie piszcie inaczej!!
zapisujemy na wiadomo...C:)na koniec szukamy poprzez qwyszkaj naszego malenstwa i klikamy na niego.Wyskoczy nam ze system musi byc wylaczony w ciaglu iles tam sekund(zalezy ile podacie:) Mileg sciagania:))

Został nadesłany przez MarTini666

Do góry
Zmiana nazwy systemu Windows
Zmiana nazwy systemu Windows.

Można zmieniæ nazwę systemu w taki sposób, aby we Właściwościach Systemu była wyświetlana informacja, że to jest inny system niż obecny.
1. Start -- Uruchom -- regedit
2. Wykonaj kopię zapasową rejestru, (Plik -- Eksportuj -- W sekcji zakres transportu zaznacz "Wszystko" i kliknij na przycisk "Zapisz"). W razie gdy coś rozwalisz przywróæ rejestr, klikając ten plik dwukrotnie i odpowiedz "Tak".
3.Otwórz klucz:
"HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindows NTCurrentVersion
4. Dwukrotnie kliknij na klucz "ProductName"
5. Wpisz inną wymarzoną nazwę, np. Windows 3.0
6. Zamknij okienko rejestru.

Gotowe!!!!!

nadesłał KRZYSIEK070
Do góry
Zmiana wygladu Xp do Visty
Ten art jest dla osób które maja komputer który nie spełnia wymagań Visty komputer na Viste, nie chcą jej kupować bo nie mają kasy itp...A chcą jej wygląd.


Ściągamy program VISTA TRANSFORMATION PACK 6 i instalujemy go UWAGA INSTALACJA POWINNA PRZEBIEGAĆ W TRYBIE AWARYJNYM...Nie ponoszę odpowiedzialności za wyrządzone szkody w nieodpowiedniego zainstalowania aplikacji.


To wszystko wygląd prawie identyczny...

Nadesłał krzysiek070
Do góry
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

06-04-2018 22:35
http://piciu1902.c
t8.pl/

29-03-2018 00:22
1.1. Гро
мад
ськ
а орг
ані
з&#1

24-03-2018 16:26
guest test post bbcode <a href="http://guestt
esttststs.com/"
Chytryhtml</a> http://guesttestts
tsts.com/ simple

24-03-2018 14:05
potawatomi casino <a href="https://onlin
ecasinoplay24.com&q
uot Chytryfree casino slots online</a> <a href=" https://onlinecasi
noplay24

23-03-2018 00:15
http://dkjshye7s63
2.com There are actually a number of particulars like that to take into consideration. That is a great point to deliver up. I offer the ideas above as common inspiration but clearl

Licznik
39,085,603 unikalne wizyty