Hacking  
  Lipiec 21 2019 00:40:20  

Nawigacja
folder Portal
. Artykuły
. Download
. Forum
. Szukaj
. FAQ
. Regulamin
folder Hacking
. Gry Hakerskie
. Filmy
folder Delphi
. Kursy
. Faq
. Źródła
. Komponenty
. Artykuły
folderWebmaster
. JavaScripts
. Skrypty PHP
folderRóżne
. Kontakt
. Zlokalizuj ip
Aktualnie online
. Gości online: 2

. Użytkowników online: 0

. Łącznie użytkowników: 154,511
. Najnowszy użytkownik: Balcon
Ostatnie artykuły
. Metoda ataku symlin...
. Braifuck 4 fun
. Kaspersky Reset Trial
. Hakin9 12/2009
. Hakin9 11/2009
Zobacz temat
Hacking » Komputery » Hardware
 Drukuj temat
soltek sl75drv, zmieniająca się data/godzina
ratm
Witam

Mój problem dotyczy płyty głównej, dosyć wiekowej, Soltek SL75drv ( ->info)

Kiedy dostałem ją w swoje łapska na dzień dobry spadła mi z dosyć małej wysokości (i tu nie wiem czy dalej opisane problemy miała, czy nie). Później miałem problem z "trzymaniem" ustawień bios'u [cmos'u] (po odczekaniu X czasu ustawienia wracały na default), błędy typu: CMOS checksum error. Spojrzałem na kondenstatory: 1 - spuchnięty = 1 wymieniony, raczej nie w grupie z innymi, więc nie wymieniałem wszystkich. Po zflashowaniu do najnowszej dostępnej wersji bios'u v4.1k wszystko zaczęło hulać aż miło.

Niestety do czasu (działało ponad pół roku), czyli jakiś tydzień temu zaczęła samoczynnie zmieniać się data/godzina. Pomyślałem że to bateryjka (sprawdziłem w biosie napięcie ~ w normie, miernikiem nie sprawdzałem) - wymieniłem. Dalej to samo, szaleje tylko data/godzina, ustawienia pozostają nienaruszone. Ponowny flash bios'u - to samo.
Kondki - cacy, chyba że nie widze od spodu spuchniętych.

Pewnie wielu z Was puknie się w czoło i sobie pomyśli, po co ci idioto taka stara płyta, jak na allegro za stówke kupisz takich 5!; jeżeli jednak ktoś doczytał do tego momentu, być może miał podobny problem i nawet go rozwiązał, to chętnie takiego ktosia posta przeczytam :)

Pozdrawiam

[edit]: ewentualnie sprawdze jeszcze na innej baterii...
Edytowane przez ratm dnia 21-12-2010 22:42

x
kodo
No i co by ci tu powiedzieć to może być wszystko, np ja kiedyś wacikiem do uszu spróbowałem wygarnąć trochę kurzu koło slota na procesor i każdy podłączony procesor wyświetlał taktowanie 573 MHz mimo że miały znacznie więcej. Może to być wada fabryczna albo nawet uszkodzona cześć której wymienić się nie da. Tak od razu wpaść co się popsuło to się nie da. Zwykle nie opłaca się reperować elementów typu płyta główna, procesor, karta grafiki. Scalaki trudno naprawiać samemu a czasem się w ogóle nie da nie mówiąc już o znalezieniu problemu. Polecam sprawdzić czy to nie robota systemu operacyjnego ( w co wątpię ) i ewentualnie kupić inną płytę główną.
Dzieci należy trzymać z dala od Internetu. Od dzieci Internet głupieje...
[img]http://c16.wrzuta.pl/wm667/f0c8f667001c7ae9471f977f/Google.jpg[/img] is not a valid Image.
Nie dopisuje na głupie pytania via PW

pieda3.cba.pl
ratm
Może i masz racje. Wina os to nie jest. Teraz mam to samo co wcześniej (CMOS checksum error - defaults loaded, wszystkie ustawienia na default), mimo że zmieniłem bateryjke na nówke.

Raz już udało mi sie doprowadzić do pionu tą płytę, chociaż nie wiem w którym momencie i co dokładnie o tym zadecydowało... Czyżby kość bios'u się rozsypała?; być może dyskietka z której flashuje jest uszkodzona (chociaż patrzyłem czy nie ma uszkodzonych sektorów). Spróbuje nagrać jeszcze na płytkę bios i aplikację flashująca i z tamtąd to wykonać, ewentualnie wykonać inne mniej lub bardziej zabobonne czynności jak przekładanie kostki ramu do innego slotu etc... Brak mi po prostu pomysłów.

Gdyby płyta powodowała niestabilności systemu, nie zastanawiałbym się nawet żeby ją wykopać z półobrotu na pięcie, jednak oprócz ww problemu, nawet przy obniżonych napięciach na rdzeń procka, działa cholernie stabilnie.

Jedno mnie tylko zastanawia, kiedy działała w porządku, przeważnie przy każdym włączeniu kompa, wyświetlany był napis o aktualizacji ustawień cmos'u, tak jakbym podłączał nowy sprzęt.

x
kodo
A może to jeszcze inny sprzęt ingerować w płytę główną. Dobrze by było sprawdzić czy pod innymi podzespołami (proce, ram, karty) ma te same symptomy. Spróbuj Odłączyć wszystko oprócz procesora i odpalić kompa. Potem go wyłącz podłącz coś (najlepiej karte) i znowu włącz zasilanie i jak popiszczy to wyłącz. I tak aż do podłączenia wszystkiego. Może czasem coś pomóc.
[img]http://c16.wrzuta.pl/wm667/f0c8f667001c7ae9471f977f/Google.jpg[/img] is not a valid Image.

pieda3.cba.pl
ratm
Dobra myśl, tak też zrobie.

Swoją drogą:
Często spotykane są błędy sumy kontrolnej BIOS ROM checksum error lub CMOS Checksum Failure. Niejednokrotnie w takim przypadku pomaga uruchomienie setupu i zapisanie ustawień. Rozwiązaniem może być też wymiana baterii podtrzymującej pamięć CMOS, w której są przechowywane ustawienia wszystkich opcji obecnych w BIOS-ie, ewentualnie należy wyczyścić CMOS wykorzystując zworkę na płycie głównej. Suma stanowi 16 bitową liczbę będącą wynikiem zwykłego dodawania zawartości komórek od 10h do 2Dh, obliczaną przy uruchamianiu systemu.

+ http://www.biosce...mosmap.htm

i mniej więcej wiadomo co może powodować błąd. Gdzie ja miałem głowe jak pisałem ten temat :)

x
kodo
Sam udzieliłeś sobie najlepszej odpowiedzi. Ale dzięki tobie i ja stałem się trochę mądrzejszy. Powodzenia z płytą główną.

pieda3.cba.pl
ratm
Zrobiłem trochę inaczej, mianowicie:

1. Jeszcze raz zflaszowałem bios (award bios) z takimi parametrami:
awdflash _bios_.bin /py/sn/wb/cd/cc/cp/ld (wczesniej używałem tylko /py/sn/cc, zauważyłem na pasku postępu że nie flashuje całej zawartości, pomijane obszary były zaznaczone na zielono)

2. W biosie (pnp/pci configurations) w razie czego zaznaczyłem opcję: reset configuration data + pnp os installed na "yes"

Nie wiem czy to zbieg okoliczności, jednak CMOS trzyma date/czas i reszte ustawien już 9 godzin, więc na razie nie ruszam.

Ten komunikat pokazujący sie po każdym uruchomieniu o którym pisałem wcześniej to: Updating ESCD ... Success. Teraz kojarzę, chociaż dosyć słabo, że to chyba karta dźwiękowa (SB Live!) to powoduje.

Dzięki kodo za zainteresowanie tematem i rady :)

Pozdrawiam

x
Przejdź do forum: