Hakin9 11/2009
Dodane przez Pedro dnia 10/29/2009 17:20

Botnety

Spis treści

»Artykuły

  


»Linksys WRT120N

  


»TopSecret Next Generation 4.0

  


»Botnety – zmora lat ostatnich

   Wojna polega na wprowadzaniu w błąd. Jeśli możesz udawaj, że nie możesz; jeśli dasz znać, ze chcesz wykonać jakiś ruch, nie wykonuj go; jeśli jesteś blisko, udawaj, żeś daleko; jeśli wróg jest łasy na małe korzyści, zwabiaj go; jeśli w jego szeregach dostrzegasz zamieszanie, uderzaj; jeśli jego pozycja jest stabilna, umocnij i swoją; jeśli jest silny, unikaj go; jeśli jest cholerykiem, rozwścieczaj go; jeśli jest nieśmiały, spraw by nabrał pychy; jeśli jego wojska są skupione, rozprosz je. Uderzaj, gdy nie jest przygotowany; zjawiaj się tam, gdzie się tego nie spodziewa.


»Złodziej dancyh

   Sieci informatyczne spowodowały dynamiczny rozwój zdalnych technik atakowania ofiary przy wykorzystaniu oprogramowania oraz połączenia sieciowego. Doskonalenie tego rodzaju metod ataku odbywa się cały czas, co jest w stanie zauważyć przeciętny internauta czytający informacje o coraz to nowszych atakach na przeróżne systemy komputerowe na całym świecie. Czy w kontekście tych faktów należy lekceważyć próby ataków z wykorzystaniem socjotechniki i dostępu fizycznego do komputera?


»Omijanie uprawnień dostępu do plików

   Systemy Windows znane są z mocno rozbudowanego zarządzania dostępem do plików. Niniejszy artykuł ma na celu pokazanie jednej z ciekawszych metod uzyskiwania dostępu do plików, z pominięciem podstawowych mechanizmów zabezpieczeń, jakimi są listy Access Control List.


»Wykradanie informacji przez sieć firmy

   Nieuczciwy pracownik może wykorzystać szereg różnych metod by wyprowadzić poufną informację firmową. Postaram się przedstawić tutaj kilka z nich, wykorzystujących sieć firmową i o ile jest to w ogóle możliwe, sposoby ochrony.


»Ekstremalne środki ostrożności w sieciach publicznych

   Podłączenie przenośnego komputera do nieznanej, publicznej sieci komputerowej wiąże się z ogromnym ryzykiem. Wszystkie wykonywane operacje sieciowe mogą zostać przez kogoś podsłuchane, a nasze dane przechwycone. Zagrożenia mogą jednak zostać zminimalizowane poprzez zastosowanie kompleksowej strategii obronnej.


»Badanie podatności usług sieciowych na ataki

   Badanie podatności usług sieciowych na ataki Skanowanie sieci w celu znalezienia podatności uruchomionych usług pozwala zbadać odporność wykorzystywanych systemów komputerowych na wybrane rodzaje ataków. W celu zautomatyzowania procesu wyszukiwania luk bezpieczeństwa, konieczne jest zastosowanie profesjonalnych narzędzi takich jak aplikacja Nessus.


»Informatyka śledcza

   Informatyka śledcza jest gałęzią nauk sądowych, której celem jest dostarczanie cyfrowych środków dowodowych popełnionych przestępstw bądź nadużyć. Specjaliści zajmują się zbieraniem (często odzyskiwaniem), analizą, a ostatecznie prezentacją w formie specjalnego raportu zebranych danych z takich urządzeń jak dyski twarde, dyski przenośne, telefony komórkowe.


»Audyt a kontrola danych osobowych

   Kontrola danych osobowych najczęściej kojarzy się z kontrolą wykonywaną przez inspektorów Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Jest to tylko jedna z wielu możliwych rodzajów kontroli. Zwykle dotyczy ona zgodności przetwarzania danych osobowych z przepisami o ochronie danych osobowych.


»FortiDB – zastosowanie w ochronie danych osobowych

  


»FortiAnalyzer w informatyce śledczej